صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
آفت Scale (زره پوش یا حشره پولک دار)

عوارض:

بیش از ۸۰۰۰ گونه حشره از نوع حشرات Scale وجود د ارد و عموما از خانواده Diaspididae در کاکتوس ها پیدا می شوند. که آنها مشهور به Scale زره دار (armoured scale) یا حشره پولک دار می باشند. Scale به معنی پولک بوده و به علت پوشش پولکی شکل آنست که آفت در زیر آن مخفی می باشد.

این آفت به طرز عجیبی به گیاه می چسبد و از آب و شیره کاکتوس تغذیه می کند و وقتی این آفت از روی گیاه برداشته می شود، جای زخم کوچکی روی کاکتوس باقی می ماند.

فعالیت شدید Scale روی astrophytum

فعالیت شدید Scale روی astrophytum

این آفت بسیار کوچک می تواند تاثیرات مخربی روی کاکتوس ایجاد کند خصوصا اگر در زمان بذر دهی باشد. این آفت به سرعت تکثیر می کند به طوری که تنها در عرض چند روز می تواند سطح کاکتوس را بپوشاند. در این حالت کاکتوس ظاهری شبیه جسم یخ زده پیدا می کند.

نکته جالب در Scale ها اینست که بسیار سایه دوست است و به سمت سایه کاکتوس حمله می کند و سمت آفتابی کاکتوس کاملا دست نخورده باقی می ماند. جالب تر آنکه این آفت به کاکتوس هایی که به شکل انبوه و گروهی در یک گلدان هستند بیشتر حمله می کنند و سطح همه کاکتوس های موجود در یک گلدان را می پوشانند.عدم درمان Scale می شود که این آفت به کاکتوس های اطراف نیز گسترش پیدا کند.

فعالیت Scale در سمت رو به سایه Opuntia و سالم بودن سمت رو به آفتاب

فعالیت Scale در سمت رو به سایه Opuntia و سالم بودن سمت رو به آفتاب

به نظر می رسد که این آفت تمایل به گونه های خاصی از کاکتوس دارد. به نظر می رسد که Scale به نقاطی از کاکتوس گه پوست سخت تر دارند حمله نمی کنند و عموما در محل هایی که در حال رشد می باشند و پوست تازه ای دارند حمله می کنند.

آفت Armored Scales

آفت Armored Scales

تجمع Scales

تجمع Scales

استقرار Scale و تخمگذاری کردن

استقرار Scale و تخمگذاری کردن

درمان:

اولین کار در برخود با این آفت آنست که به صورت فیزیکی از سطح گیاه برداشته شود. این کار می تواند با ناخن دست یا موچین انجام شود.

روش کارآمدتر آنست که آب با فشار به سطح کاکتوس پاشیده شود، در این روش دقت شود که آفت های داخل شیارها و زیر تیغ ها نیز از روی سطح کاکتوس برداشته شود. شدت آب طوری کنترل شود که به کاکتوس اسیب نرساند.

پس از اطمینان از حذف فیزیکی، برای جلوگیری از شیوع آفت، باید گیاه با یک حشره کش سیستماتیک درمان شود. این سم می تواند از طریق ریشه جذب و وارد بافت های کاکتوس شود. دقت شود که فقط زمانی از طریق ریشه سم سیستماتیک را استفاده کنید که کاکتوس در حال رشد و دریافت آب و مواد مغزی از خاک باشد.

ایده خوب اینست که یکبار در فصل رشد این سم سیستماتیک برای پیشگیری به گیاه داده شود. البته لازم به ذکر است که در صورت ابتلا حتی بعد از سمپاشی، حتما حذف فیزیکی آفت الزامی است.

همچنین سمومی مانند رتینون، پیرتروم (Pyrethrum) یا مالاتیون  نیز برای این منظور استفاده می شود. در صورت تمایل به استفاده از این سموم در دو نوبت در بازه های ۱۵ روزه سمپاشی انجام و پس از خشک شدن کامل کاکتوس، سطح کاکتوس با اب ولرم شستشو داده شود.

حضور مورچه ها در کنار Scale های ماده که ترشح شیره می کنند. Scale سیاه رنگ در مرحله تخم گذاری می باشد.

حضور مورچه ها در کنار Scale های ماده که ترشح شیره می کنند. Scale سیاه رنگ در مرحله تخم گذاری می باشد.

ذکر این نکته برای انتخاب روش درمان موثر است که Scale ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

Soft Scales

  • Brown Soft Scale (Coccus hesperidum)
  • Hemispherical Scale (Saisseta hemisphaerica)
  • Black Scale (Saissetia olea)
  • Nigra Scale (Parasaisetia nigra)
خروج Scale های جوان از تخم ها و فعالیت روی گیاه

خروج Scale های جوان از تخم ها و فعالیت روی گیاه

Armored Scales

  • Oleander (Ivy) Scale (Aspidiotus nerii)
  • Cactus Scale (Diaspis echinocacti)
  • Fern Scale (Pinnaspis aspidistrae)
  • Boisduval Scale (Diaspis boisduvalii)

عموما گونه Armored Scales در کاکتوس ها فعالیت می کنند.

گردآوری و ترجمه: سید مصطفی میربابایی


بازگشت