صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی

نکاتی برای نگهداری کاکتوسها در زمستان و محیط آزاد

 
ممکن است بعضی از منازل یا محیطهای پرورشی به دلایلی نتوانند کاکتوسهای خود را در محیط بسته و محفوظ از سرما نگهداری کننند. رعایت نکات ذکر شده میتواند در نگهداری کاکتوسها در هوای آزاد مفید باشد.

1)خاک کاکتوسها باید دارای زهکشی مناسب باشد. این نکته بخصوص در زمستان از اهمیت بیشتری برخوردار است.زیرا مرطوبت بودن خاک و جذب آن توسط ریشه باعث آبدار شدن بافت گیاه و کاهش مقاومت گیاه به یخ زدگی میشود

 

2)هرچه به فصل سرد نزدیکتر میشویم باید آبیاری را کمتر کنیم.این کاهش در آبیاری همانطور که در مورد فوق ذکر شد باعث کاهش آب در بافت سلولی گیاه و اصطلاحآ dehydration و چروک شدن بافت شده و حتی در صورت یخ زدن بافت سلولی از متلاشی شدن آن جلوگیری میکند. آبیاری معمولا 3 تا 5 هفته یکبار کافیست.

3)بیشتر کاکتوسها با تغییر دما در زمستان، تغییر رنگ میدهند. چون فعالیت گیاه کمتر میشود، رنگدانه های سبز کلروفیل خود را کاهش میدهد، در نتیجه رنگدانه های سایر رنگها مانند قرمز نارنجی و غیره بیشتر نمایان میشود و گیاه تغییر رنگ میدهد . این امری طبیعی در گیاه است و جای نگرانی و نشانه بیماری نیست.

4)شناسایی کاکتوسها از نظر مقاومت به سرما بسیار مهم است. گونه های مقاومwinter-hardy و گونه های حساس باید شناسایی شوند. و چنانچه امکان انتقال گونه های حساس به داخل گلخانه یا منزل وجود ندارد، در محلهای آفتابگیر با استفاده از پلاستیک از آنها محافظت شود. اگر در مورد گونه های حساس مطمئن نیستید بهتر است همه را به زیر پلاستیک انتقال دهید. البته گاهی هوا دهی زیر پلاستیک نباید فراموش شود.اچینوپسها اپونتیاها و بسیاری از گونه ها مقاوم به سرما هستند.

5)کاکتوسها در هوای آزاد و در زمستان مقداری از ریشه های نازک خود را از دست میدهند،بنابر این در اوایل بهار و شروع مجدد رشد، از خیس کردن کامل خاک خودداری شود.(مانند آبیاری در قلمه ها )

نویسنده : مهندس مهدی محمدی

بازگشت