صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
Melocactus
(کاکتوس خربزه) اين کاکتوس حدود 30-40 گونه مختلف دارد،آنها بومی کارائیب، غرب مکزیک از طریق مرکزی امریکا به شمال جنوب امریکا می باشند، و برخی از گونه های ان در امتداد رشته کوه های آند به جنوب پرو، و اكثر گونه ها در شمال شرقی برزیل.
ملو برای اولین بار توسط کارل لینه در سال 1753 نامگذاری شد، به عنوان melocactus
نام پیشين Linnaean بوده است . كه هنوز در برزيل و پرو از اين نام استفاده مي كنند .
گیاهان بالغ شده توسط cephalium خود به سادگی قابل تشخیص نيستند ، یک محيط تيغ دار گالوانیزه ماننددر ساختار در راس گیاه قرار دارد كه حاوی یک توده از areoles که از آن گل های کوچک رشد می کنند مي باشد .
از آنجا که پشم قرمز پوشش داده شده cephalium از گیاه شبیه به کلاه تركها از شهروندان مرد ترکیه در امپراتوری عثمانی است، اين نام برای ملو کاکتوس در تركيه با نام کلاه ترک معروف است.
آنها رشد آهسته و دشواري دارند . آنها پا جوش ندارند، مگر این که به مریستم انتهایی ساقه آسیب وارد شود . . و بايدهنگامی که گیاه بالغ است اين كار انجام شود،
ضمنا كلاه ملو را مي تونيد با برش زدن روي ان دو قلو كنيد كه البته هم كار دشواريست وهم با اين كار رشد گياه براي مدتي متوقف می شود و تاج بالایي به نام cephalium، که ممکن است به طور دائم برای سال های بسیاری در حال رشد باقي بماند و رشد تنه اصلي متوقف گردد . در برخی گونه ها ممکن است ارتفاع بدن گیاه از حد انتظار تجاوز کند. این بخش است که در آن كلاه ترك به رنگ صورتی کوچک و یا سایه قرمز مانند كه به وفور در طول بهار یا پاییز تولید می شود. میوه های قرمز حاوی دانه های متعدد و محصور در آن و ویژگی های دیگری از این ژانر است که زمانی که آنها بالغ مي شوند به وجود مي ايد.
گونه هاي مختلف ملو عبارتند از ؛
Melocactus albicephalus
Melocactus andinus
Melocactus azureus
Melocactus bahiensis
Melocactus bellavistensis
Melocactus broadwayi
Melocactus caroli-linnaei
Melocactus concinnus
Melocactus conoideus
Melocactus curvispinus
Melocactus deinacanthus
Melocactus ernestii
Melocactus estevesii
Melocactus glaucescens
Melocactus grueberi
Melocactus harlowii
Melocactus horridus
Melocactus intortus
Melocactus lanssensianus
Melocactus lemairei
Melocactus levitestatus
Melocactus macracanthus
Melocactus matanzanus
Melocactus mazelianus
Melocactus neryi
Melocactus oreas
Melocactus pachyacanthus
Melocactus paucispinus
Melocactus perezassoi
Melocactus peruvianus
Melocactus praerupticola
Melocactus salvadorensis
Melocactus schatzlii
Melocactus smithii
Melocactus violaceus
Melocactus zehntneriشرايط نگهداري ؛
melocactus يكي از دشوارترين نوع كاكتوسها از نظر نگهداري به حساب مي ايند چرا كه آنها بسیار مستعد ابتلا به عفونت هستند، بنابراین باید آن را در ظروف با خاک خوب زهکشی بالا نگهداری كرد بهترين بستر ماسه و ورمي كمپوست هست . در تابستان آنها باید به طور معمول آبیاری شوند يعني با خشك شدن خاك ،اما در زمستان باید فقط کمی به صورت پراکنده رطوبت بهشون بديد و اصولا اب در سرما نياز ندارند . آنها نیاز به آفتاب کامل در خفیف ترین آب و هوای منطقه اي هستند و به افتاب تند حساس هستند ، اما در ماه های گرم باید انها را در سايه نگهداري كرد. برای اطمینان از رشد مطلوب روش پيشگيري از بيماري قارچي با سم كاربندازيم در بستر گياه در هر ٦ ماه و سم قارچكش پريويكور در روي گياه هر ٣ ماه يكدفعه توصيه مي شود .
تكثير ؛ از طريق بذر كه در شيوه مدرن در پيت ماس يكدست البته با زهكشي ماسه در زير بستر اصلي و سپس ضدعفوني بستر كه بسيار حائز اهميت مي باشد و پاچيدن بذرها و انتظار براي سبز شدن كه معمولا ظرف يك هفته سبز مي شوند . و جهت حفظ و نگهداري بهتر براي دوري از بيماريهاي قارچي استفاده از سم پريويكور هر ١٥ روز يكبار تا سه ماهگي با نصف دز استاندارد به صورت اسپري روي گياه ضروري هست . .
نویسنده : مهندس جعفرزاده
 

بازگشت