صفحه اصلی
نماد اعتماد ملی
 
 
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
فیسبوک
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

اینستاگرام
mihancactus

 

 

 

 
پوسیدگی سیاه (black rot)

بیماری پوسیدگی سیاه یا black rot که به آن Downy Cacti، نرم شدن کاکتوس ها، پوسیدگی طوقه (Collar-rot) و یا Cactus Blight نیز گفته می شود، از بیماری های مهم کاکتوس ها می باشد. عامل بیماری شبه قارچ Phytophthora cactorum که عامل بیماری مهم گیاهی بوده و ی از کاکتوس ها آسیب می رساند.

عوارض:
در مرحله اول پایین ساقه کاکتوس مبتلا به black rot، سیاه و نرم شده و سپس قهوه ای و آبکی می شود و به تدریج به قسمت های بالاتر ساقه سرایت می کند. این بیماری گاهی از ریشه ها شروع و به قسمت های بالاتر گسترش پیدا می کند، ولی بندرت فعالیت این بیماری از قسمت های هوایی کاکتوس شروع می شود.
علایم این بیماری با علایم گندیدگی ناشی از بیماری باکتریایی Erwinia بسیار شبیه است. ولی در بیماری باکتریایی، قسمت های آلوده بوی تندی داشته، قسمت های بالایی گیاه زرد رنگ است.
در سالهای اخیر Phytophthora cactorum از قارچ ها جدا شده و در کلاس Oomycetes طبقه بندی می شود. از این نظر به Phytophthora cactorum شبه قارچ گفته می شود.
درمان:
موثرترین روش پیشگری از این بیماری، رعایت اصول بهداشتی از قبیل ضدعفونی خاک و ابزار باغبانی، استفاده از قلمه ها ی سالم، جدا سازی گیاهان آلوده و زهکشی مناسب خاک گلدان کاکتوس می باشد.
قارچ Phytophthora cactorum تولید هاگ هایی می کند که تاژک دارند. این هاگ ها در آب شنا شده و خود را به گیاه می رسانند. به همین دلیل مدیریت آبیاری یکی از بهترین روش های کنترل این بیماری است. مرطوب شدن خاک به مدت طولانی موجب حرکت هاگ ها به سمت گیاه می شود. این هاگ ها توانایی زنده ماندن در خاک برای چندین سال را دارند.
کنترل شیمیایی باید قبل از آلودگی و با ضدعفونی خاک انجام شود. قارچ کش هایی که برای این منظور استفاده می شوند شامل تیوفانات متیل (توپسین M) و متالاکسیل می باشند.
لازم به ذکر است، قارچکش بنومیل برای شبه قارچ های کلاس Oomycetes بی اثر است. (منبع بیماریهای گیاهی اگریوس جلد ۲ صفحه۳۸۴)
پس از آلودگی فقط میتوان با جدا کردن قسمت آلوده (مطابق شکل) از گسترش بیماری لوگیری کرد . برش باید تا جایی باشد که مطمئن شویم قلمه سالم است.
منبع: kuentz.com و ukessays.com
برداشت از سایت cactusguide
ترجمه: مهدی محمدی
Kuentz
Ets. Kuentz, le Monde des Cactus, producteur depuis 1907
Pépinière de Cactées, plantes grasses, succulentes à Fréjus (83 Var). Vente au détail, achat en ligne, plus de 1000 variétés, catalogue VPC.
بازگشت