صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
کنه قرمز تارعنکبونی

با نام علمی Tetranychus urticae از خانواده arachnid از آفات مهم گیاهان و بخصوص کاکتوسها و گیاهان گوشتی میباشد. با نامهای عمومی از قبیل کنه دو نقطه ایtwo-spotted spider و کنه قرمز تارعنکبوتیred spider mite هم شناخته میشود. این آفت خزنده، بدون بال،و دارای 6 یا 8 پا (بسته به مراحل رشدی) و بسیار ریز ( در حدود 0.5 میلیمتر طول) میباشد و برای مشاهده آن به یک ذره بین قوی نیاز است.
حضور این آفت در ابتدا بصورت لکه های سفید تا زرد روشن در بدنه کاکتوس و یا سطح رویی برگ در گیاهان برگ دار قابل تشخیص است.این آفت از طریق آرواره های خود بافت گیاه را زخمی کرده و از شیره گیاهی تغذیه میکند.خسارت وارده تا حدودی شبیه به آفتاب سوختگی بوده و ایجاد لکه های خشک قهوه ای و چوب پنبه ای میکند. در مرحله پیشرفته تر قسمتهای دیگر گیاه مانند جوانه و گل را آلوده کرده و برگها برنزه و بد شکل شده و در نهایت باعث مرگ گیاه میشود.
رنگ کنه در بهار و در زمان زمستان گذرانی قرمز و در زمانی که تازه از تخم خارج شده سفید است . کنه های بالغ گاهی سفید و گاهی سبز رنگ و دارای دو نقطه در پشت میباشند.
چرخه زندگی این آفت با گرما سرعت بیشتری پیدا میکند. در روزهای گرم این چرخه 3 روز و در هوای سرد تر تا یکماه میتواند باشد.در بهار آفت شروع به فعالیت کرده و تا پاییز و زمانی که گیاه به خواب زمستانی میرود، به فعالیت خود ادامه میدهد.
سپس ماده های باقیمانده در مکانی مانند خاک، لابلای پوست چوبی شده گیاهان بالغ یا درزهای دیوار زمستان گذرانی میکنند .لازم به ذکر است این کنه ها آنقدر ریز هستند که در کوچکترین شیار ها میتوانند مخفی شده و زمسنان گذرانی کنند.
در بهار دوباره ظاهر شده و ماده ها شروع به تخمگذاری میکنند . تخمها جوانه زده تبدیل به لارو میشود که دارای 3 جفت پا هستند . لاروها پس از پیدا کردن مکان مناسب طی دو مرحله تغذیه و پوست اندازی تبدیل به کنه بالغ میشوند .کنه های بالغ مجددآ تخمگذاری کرده نسل بعدی را تولید میکنند و همچنین با تنیدن تار محیط امنی را برای تخمها وکنه های جوان بوجود میآورند.از طریق یک ذره بین قوی تارها ، کنه های بالغ و نقاط آلوده قابل تشخیص است.
کنترل :
1) جلوگیری از ورود پرندگان، حیوانات، و حشرات به داخل گلخانه . زیرا این موجودات عامل اصلی انتقال کنه میباشند و کنه در مو و پر و بدن حشرات وجود دارد.مگسهای سفید یکی از مهمترین ناقلین این آفت است.
2) جدا سازی گیاهان آلوده و اگر در توان شما هست نابود سازی آنها.
3)سرکشی مداوم و بازرسی گیاهان خریداری شده جدید.(هنگام خرید از بازدید گیاه با یک ذره بین خجالت نکشید)
4)شستشوی گیاه با فشار آب توسط سمپاشهای دستی . زیرا کنه ها و سایر آفات مشابه براحتی از بدنه گیاه شسته میشوند.
5)کاهش کود دهی ازت زیرا کود های ازته باعث نرمتر شدن بافت گیاه شده که بیشتر مورد علاقه آفات مکنده است.
6)کنترل شیمیایی با استفاده از کنه کشهای موجود در بازار . لازم به تاکید است که تخم کنه ها توسط کنه کش از بین نمیرود بنابر این، سمپاشی مجدد و استفاده از روشهای تلفیقی ذکر شده در بالا الزامی است.مراقب خسارت فوتو تکسی (ذکر شده در پستهای قبلی) باشید .
سموم سیستمیک چون دیر عمل میکنند برای مبارزه فوری مناسب نیستند و بیشتر جنبه پیشگیری دارند . بهتر است در سمپاشی از سموم تماسی استفاده شود.
سمپاشی اطراف محل آلودگی الزامی است چون کنه ها قبل از اینکه شما متوجه شوید ممکن است به محل جدید و گیاهان سالم سرایت کرده باشند.
منبع : مهندس محمدی
 

بازگشت