صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
نكات بسيار مهم در مورد بيماري گياهان و سمپاشي

١/ قبل از درمان هر گياه با سمپاشي ابتدا بايد به صورت دستي بيماري رو از بين ببريد . سپس سمپاشي كنيد تا تاثير گذار باشد . اگر نه ممكنه بارها سمپاشي كنيد اما هيچ تأثيري در بهبود بيماري نبينيد .
الف)در مورد بيماريهاي قارچي كه اكثرا باعث لكي شدن برگها ميشه ابتدا بايد تمام برگهاي لب سوخته و زرد شده و گنديده و اسيب ديده رو از بين ببريد و سپس سمپاشي كنيد تا تاثير گذار باشد .
ب)در مورد كنه ها و شته ها ابتدا برگهاي الوده رو هرس كنيد و سپس سمپاشي تا تاثير گذار باشد .
ج) در مورد كاكتوسها ابتدا لكه هاي قارچي رو با تيغ جراحي ضد عفوني شده در بياريد و سپس با سمپاشي الودگي رو از بين ببريد .
٢/ از نوع الودگي و بيماري گياه مطمئن بشين بعد نوع سم رو انتخاب كنيد ، اكثرا ديده شده با بروز هر بيماري اولين سم رو به گياه مي زنند و توجهي به نوع سم و اينكه ايا مربوط به ان بيماري هست يا نه نمي كنند كه خود باعث تشديد بيماري ميشه .
٣/ با ديدن اولين لك ، اولين برگ زرد ، اولين سوراخ روي برگ به فكر چاره باشيد نه اخريش ...!!! كه درمان اول و به موقع معمولا جواب صد در صد مي گيريد اما درمان دير هنگام اكثرا باعث مرگ گياه ميشه .
٤/ يادتون باشه تعويض خاك در زمان بيماري هميشه بدترين روش درمان هست كه اكثرا به مرگ گياه منجر ميشه به خصوص براي گياهان زينتي ، اپارتماني و برگ دارها و گياهان ابلق . از تعويض خاك حتي الامكان خودداري كنيد .
٥/ كليه سموم قارچكش را مي تونيد هم به شاخ و برگها با محلولپاشي و هم با ابياري در خاك بدهيد اما سموم حشرات سيستماتيك اكثرا براي ريشه مضر هستند و در صورت ابياري باعث سوختن ريشه گياه و نتيجتا مرگ گياه ميشه ، به استثناء بعضي از سموم مثل ديازينون ٦٠٪‏ البته با دز دو به هزار .
٦/ سعي كنيد سمپاشي حتما در غروب و يا صبح خيلي زود انجام بشه و از سمپاشي در ظهر و به خصوص زمان گرما و يا در اب و هواي باراني براي گياهان بيروني خودداري كنيد .
٧/ حتما در صورت مشاهده گياه بيمار اول گياه رو از بقيه گياهان تا زمان درمان كامل جدا كنيد ، چون اكثر بيماريها واگيردار و باعث بيمار شدن بقيه گياهان ميشه .
٨/ در صورت مشاهده بيماري در يك گياه حتما گياهان سالم نزديك بِه گياه مادر رو هم سمپاشي كنيد تا از بيمار شدن احتمالي گياه به دليل نزديك بودن به گياه بيمار پيشگيري كنيد .
٩/ اگر هر ماه فقط يك ساعت براي بازديد دقيق از گياهانتون وقت بزاريد و در صورت مشاهده علائم بيماري اقدام به درمان كنيد ، درمان هم راحت تَر هم مطمئن تَر و هم كم هزينه تَر خواهد بود .
١٠/ يادتون باشه پيشگيري از درمان مطمئن تَر و كم هزينه تَر هست .

كاكتوس مبتلا به بيماري ، اگر با سمپاشي اقدام كنيم ممكنه دهها بار هم جواب نده ، بهترين راه جراحي و در اوردن لك و سپس سمپاشي هست .
بعد از جراحي و سمپاشي مشكل گياه براي هميشه حل ميشه . در غير اينصورت اين لك ممكن بود ظرف ٦ ماه تمام گياه رو بگيره و گياه رو از بين ببره .
لك در گردن گياه كه ممكنه الودگي باشه .
وسائل جراحي و در اوردن لك
انجام عمليات جراحي با تيغ ضد عفوني شده .
إتمام جراحي لك مورد نظر و سم پاشي و نتيجتا نجات گياه
لك روي گردن نخل ماداگاسكار
در اوردن لك با جراحي قبل از بزرگ شدن لك
CANCELFORWARD 1 DELETE 1 REPLY

نویسنده : مهندس حسین جعفرزاده

بازگشت