صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
بن سای چیست؟

Bonsai واژه ژاپنی است و به گیاهانی گفته میشود که با وجود داشتن اندازه بزرگ در طبیعت برای نگهداری در محیط کوچک درست مي شوند.
این کلمه از دو واژه bon به معنی سینی یا گلدان کوچک و sai به معنی درخت یا گیاه تشکیل شده است.
به همين دليل گلدانهاي بونساي مثل سيني هستند .
تفاوت گیاهان بن سای شده با گیاهان معمولی؛
بن سای به علت رشد در یک محیط محدود، از نظر تبادلات غذایی، اندکی با گیاهی که در باغچه یا جنگل رشد می کند متفاوت است. یک درخت ریشه‌ی خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش می‌دهد و شاخ و برگ آن با توجه به میزان مواد غذایی و نور و … که از محیط می‌رسد، رشد می‌کند. درخت تا جایی که ریشه توانایی ارسال مواد غذایی به بالا را دارد، قد می‌کشد.
اما در بن سای این‌طور نیست. میزان تبادلات ریشه و اندام هوایی در بن سای، به پرورش دهنده آن بستگی دارد. این میزان هرچه بیشتر باشد، بن سای بلندتر می‌شود و بر عکس. و بايد مواد غذايي رو به صورت جداگانه به بونساي بدهيم .
تفاوت دیگر بن سای با گیاه معمولی عمر بیشتر آن است. چون ریشه و شاخ و برگ بن سای دائم در حال هرس شدن هستند، همواره تولید اندام‌های جوان می‌کنند. ریشه هم به علت کوتاه بودن قد درخت برای ارسال مواد غذایی زیاد دچار مشکل نمی‌شود.
شرايط نگهداري بونساي ها بسته به اینکه محل نگهداری فضای بسته (اتاق) است یا فضای آزاد، گونه‌ی گیاه تفاوت دارد ،اگر بيروني بود مثل نارون يا افرا يا كاج ها بايد بيرون و اگر مثل فيكوس اپارتماني بود بايد در اپارتمان نگهداري كرد .
گیاهان سایه پسند مثل فیکوس‌ها برای اتاق‌های کم نور و درختانی مثل انواع ميوه هاو زیتون برای اتاق‌هایی که روزانه چند ساعتی از تابش خورشید و هواي ازاد بهره‌مند می‌شوند، مناسب هستند.
درختان زیبایی چون انواع افرا، بلوط، آزاد، ممرز و انواع سوزنی برگ‌ها برای بن سای فضای آزاد بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند.: خاک
در گلدان‌های بن سای بافت خاک با گلدان‌های معمولی تفاوت دارد. زهکشی و توانایی نگهداری آب باید زیاد باشد. به طور متوسط هر گلدان روزانه یک بار آبیاری می‌شود؛ بنابراین باید از زهکشی مطلوب برخوردار باشد، در عین حال باید توانایی ذخیره و نگهداری آب و مواد غذایی را هم داشته باشد. به اصطلاح نباید به راحتی آبشویی شود. یک خاک خوب باید همزمان دو خصوصیت زهکشی، نگهداری آب و مواد غذایی را داشته باشد.البته نوع بونساي در انتخاب خاك خيلي مهم هست .
متاسفانه بسيار ديده شده بونساي هاي بيروني رو به جاي اپارتماني مي فروشند كه بلافاصله بعد از بردن به منزل ريزش برگ و سپس خراب ميشن .
در موقع خريد به نوع اپارتماني بودن و بيروني بودن ان دقت نماييد .
برگهاو سر شاخه هاي بونساي ها بايد مرتب هرس شود تا رشد علفي نكند .
سم پاشي بايد نسبت به نوع بونساي در زمان مناسب انجام شود .
طريقه ساخت بونساي در يك جمله كوتاه و كوچك نگه داشتن گياه در گلدان و اجازه ندادن رشد طولي به گياه و همچنين حالت دادن شاخ و برگها با سيم به شكل دلخواه.
قيمت يك بونساي را سن و سال ، نوع گياه و ديزاين و طراحي شاخ و برگ ان مشخص مي كند .
توضيحات در حد خلاصه و خانگي جهت اشنايي با بونساي بود .

با تشكر : جعفرزاده

بازگشت