صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
بذر جنسينگ و شرايط كامل كاشت

خاك مورد نياز ؛ ٥٠٪ پيت ماس ٢٥٪ كوكوپيت و ٢٥٪ ماسه كه بعد از مخلوط كردن كامل بايستي با محلول سم قارچ و حشرات با دز بالا (به اختيار) شستشو دهيد و ٢٤ ساعت در هواي ازاد بگذاريد و بعد براي رفع اثرات سم ابشويي كنيد و بعد از ٢٤ ساعت اماده براي كاشت هست.
بذرها رو با دست خورد مي كنيم ( بذر اصلي داخل پوسته هست ) و سپس با دست روي خاك اماده شده كه در سيني نشاء ريختيم پخش مي كنيم و طوري اب ميديم كه كاملا خيس باشد و تا ٥ روز بايد خيس اب باشد و بعد از ٥ روز با اب پاش مثل عكس روي اونها اب ميريزيم (هر روز) و سپس تا ٣ ماه ادامه ميديم و بعد از سه ماه ابياري رو شروع مي كنيم . سم قارچ هم هر پانزده رو يكبار بايد تا سه ماهگي به صورت اب پاش داده بشه و از سه ماهگي به بعد تا يكسالگي ماهي يكبار . رطوبت بايد تامين باشه و تا سه ماهگي به افتاب تند نياز نداره و معمولا در گلخانه ها با شيد ٨٠٪ مي كارند . و براي تامين رطوبت تا دو يا سه ماه روي ان رو با پلاستيك مي پوشانند و فقط قسمتي بابت رد و بدل شدن هوا باز خواهد ماند .
معمولا در ٨ ماهگي از سيني نشاء به گلدان ٦ انتقال داده ميشه و در يك سالگي براي تبديل شدن به بونساي سر اين گياه زده ميشه كه از ٩ ماهگي هم اين كار امكان پذير هست ، و ظرف مدت ١٨ ماه به يك پايه بونساي حدود سي گرمي مثل عكس زير تبديل ميشه .
به بيماري قارچ حساس هست و در صورت مبتلا شدن ابتدا ساقه چروك و يكدفعه گنديدگي و خراب ميشه و معمولا درمان خيلي سخت و غير ممكنه و بهترين راه پيشگيري از بيماري با مانكوزب ٨٠٪ هست كه ماهي يكبار گياه رو از گزند بيماري قارچ بيمه خواهد كرد .
بيماري دوم شپشك اردالوك هست كه بسيار بيماري سمجي هست كه بهترين راه با پيشگيري به صورت سم پاشي از سموم سيستماتيك هر دو ماه يكبار هست.
برگهاي جنسينگ بسيار شبيه ficus microcarpa هست فقط خيلي نازك تَر و پيوند اين فيكوس به راحتي روي جنسينگ امكان پذير هست و درصد خرابي پيوند معمولا نزديك به صفر هست .
البته در دنياي حرفه اي اين كياه در رسته بونساي هاي حرفه اي قرار نمي گيرد اما به دليل زيبايي و رشد عالي و قيمت بسيار ارزان در تمام دنيا طرفدار دارد .
كود NPK و كود اهن ماهي يكبار كمك شاياني به رشد گياه ميكند . و بهترين خاك پيت ماس و ماسه ٥٠/٥٠ هست براي اين گياه .
هر دو ماه يكبار بايد سر شاخه ها كوتاه و هرس شود .
سالي يكبار بايد كل برگها لخت و هرس شود . كه معمولا بهترين زمان اسفند ماه هست .
هرس كردن سر شاخه ها و برگها كمك شاياني به رشد غده جنسينگ خواهد كرد .
توليد انبوه در ايران به سادگي امكان پذير هست و بسيار پر فروش و ارزان ترين نوع بونساي محسوب ميشود . اما به دليل واردات قاچاق با هزينه هاي سنگين قيمت در ايران كاذب و بسيار گران هست .
با احترام جعفرزاده
اين بذر خورد نشده هست كه هنگام كاشت با فشار دست خورد مي كنيم و سپس در روي بستر پخش مي كنيم .
بعد از كاشت و روش ابياري واسپري كردن سم قارچ كش
چهار روز بعد از كاشت كم كم جوونه ها ظاهر ميشن
جنسينگ ١٨ ماهه ٣٠ گرمي اماده فروش و صادرات ، بدون ريشه و برگ
جنسينگ ٢ ساله كاشته شده در كوكوپيت براي صادرات با برگ اصلي
پيوند فيكوس روي جنسينگ ٢/٥ ساله

بازگشت