صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
معرفي و نگهداري انواع كاج مطبق

کاج مُطَبَّق نوعی کاج سوزنی است از خانواده اشکوبیان
(Araucariaceae). اشکوبیان درختان همیشه‌سبزی هستند راسته کاجیان (Pinales)، رده ناژویان (Pinopsida)، دستهٔ مَخروطیان (Coniferae یا
Pinophyt
اسم علمی کاج مطبق Araucaria excelsa و از خانواده Araucariaceae می باشد. این گیاه بومی جزیره نور فولک درجنوب کالدونی جدید است
انواع مختلف این گونه عبارتند از :
1 ـ كاج مطبق كوكي ئي A. cookii : استراليايي هست
2 ـ كاج مطبق هتروفيلا A. heterophylla: با برگهاي سبز روشن كه درموطن اصلي خود و در هواي آزاد به 50 متر مي رسد ولي در گلدان به 170 سانتيمتر تجاوز نمي كند و شاخه هاي آن طبقه طبقه هستند .
3 ـ كاج بلند اكسلسا A. excelsa : كه زادگاه آن جزاير نورفولك Aorfolk ميباشد .
4 ـ كاج مطبق اكس گلوكا A. ex glauca :
5 ـ كاج مطبق كونينگهام A. cunninghami : است كه بلندي آن به 30 متر مي رسد . برگهايش پهن و تيغ دار هستند ..
کاج مطبق به نور معمولی ، هوای خنک ، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد .
۲ گرم در لیتر سولفات آمونیوم ، هر سه هفته یکبار از فرودین تا شهریور ماه، احتیاجات غذایی این گیاه را بر آورده می کند.
نور: اگرچه سایهٔ روشن را تحمل می‌کند ولی نزدیک به پنجره با نور ملایم نگهداری کنید البته درختانی که در زمین کاشته شده اند قابلیت نگهداری در آفتاب را نیز دارند .
دما: در تابستان گرما را تا 40 درجه تقریباً تحمل می‌کند ولی در زمستان بهیچوجه تحمل یخبندان را ندارد .
آبیاری : در تابستان هفته‌ای دو بار و در زمستان در ۷ تا ۱۰ روز یکبار آبیاری نما یید خاک را همیشه مرطوب نگهدارید. برای طراوت هرچه بیشتر این گیاه و سبز ماندن برگهای زیبای آن لازم است روزی یکبار با آب پاش برگهای گیاه بویژه برگهای فوقانی آن را مرطوب نمایید.
خاک : خاک کمپوست برای این گیاه مناسب است. خاک را سبک تهیه نمایید مخلوطی از ماسه و پيت ماس براي اين گياه مناسب است .
نور کم. آبیاری نامناسب. رطوبت ناکافی. تغذیه ناکافی. سرما و يا وجود كرم ها و نماتد ها ميتواند باعث اويزون شدن برگها شودو یا گرمای بیش از حد و آفات و …
یکی از بيماريهاي کاج مطبق آنتراکنوز Anthracnose میباشد که برگهاي سوزني قسمت نوک شاخه هاي فرعي و اصلي قهوه اي مات شده و اندام بارده قارچ روي لکه هاي مسن تر ايجاد مي شود پراکندگي قارچ بيشتر در اثر باد و پاشش آب انجام مي شود. در صورت ابتلا، مي توان از قارچکشهاي محافظتي مثل كوپراكسي كلرايد يا توپسين يا هكزاكونازول يا كاربندازيم استفاده كرد.
در صورت قارچ گرفتن گياه از پايين به بالا شروع به خشك شدن مي شود و از طرفي برگهاي فرعي و نازك شروع به ريزش مي كنند و تنه اصلي كم كم نرم ميشه و گياه از بين ميره .
براي پيشگيري از اين بيماري هر سه ماه يكبار با يكي از قارچ كش ها در خاك با ابياري و اسپري به برگها سم پاشي كنيد .
کاج مطبق از طریق کشت بذر در اواخر ماه اگوست تا اكتبر در دمای حدود ۲۰ درجه سانتیگراد تکثیر می شود. بذرها را به صورت تک یا پراکنده در سینی بذر یا ظروف کم عمق ، حاوی کمپوست مخصوص بذر و پيت ماس بکارید. سعی کنید میزان رطوبت را براي كاشت بذر ايجاد كنيد .هنگامی که بذر ها جوانه زدند و به بلندی ۵ تا ۵/۷ سانتیمتر رسیدند، می توانید نشاءها را به آرامی بیرون آورده و در گلدانی حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید.

نكته بسيار مهم در منازل ؛
در اكثر مواقع در منازل در موقع بروز هر مشكل ابتدا خاك و گلدان رو تعويض ميكنند ، و هميشه با اين شوك سنگين به گياه باعث زودتر خراب شدن گياه مي شوند .
به هيچ عنوان در اينجور مواقع خاك رو تعويض نكنيد ، گياه نياز به درمان داره كه نحوه درمان توضيح داده شد.
براي از بين بردن نماتد ها و كرم ها در خاك كافيه از سموم خاك مثل سويل يا ديازينون استفاده كنيم و براي تقويت از كود كامل و سولفات امونيوم هر دو يا سه هفته يكبار استفاده كنيم .
تعويض خاك بزرگترين اشتباه هست ....!
در أواخر اسفند مي تونيد گلدان رو تعويض كنيد و بهتره گياه رو به صورت قالبي از گلدان قبلي در بياريد تا به ريشه گياه هوا نخوره .

نوسنده: حسین جعفرزاده

بازگشت