صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
Ferocactus latispinus  فرو کاکتوس

یک گونه از کاکتوس بومی مکزیک است. در اصل اين عنوان به کاکتوس latispinus در سال 1824 توسط طبیعیدان انگلیسی آدریان هاردی هاورت توصیف شده است، نام فعلی خود را در سال 1922 با انتصاب از گونه Ferocactus توسط گیاه شناسان آمریکایی بریتون و رز به دست آورد. نام گونه از لاتین latus به معني گسترده مشتق شده و spinus "ستون فقرات". recurvus Ferocactus نام سابق اين گونه بوده است.
Ferocactus latispinus در اواخر پاییز و یا اوایل زمستان به گل مي رسد. گل ان به شکل قیف متمایل به رنگ ارغوانی یا زرد هستند و 4 سانتی متر طول ان ميرسد .

شرايط نگهداري ؛ اين گياه در مكزيك به صورت وحشي در مكانهاي داراي لجن و گل به راحتي ميرويد و فوق العاده مقاوم هستند . دماي ٤ درجه زير صفر را تحمل ميكند ولي نرمال دماي مثبت ده درجه تا مثبت ٣٠ درجه هست .
بهترين بستر براي اين نوع كاكتوس به دليل شرايط زندگي بستر مخلوط پيت ماس و ماسه و كود پوسيده حيواني يا ورمي كمپوست هست .
ابياري در صورت خشك شدن خاك ابياري شود و به راحتي حتي شرايط باراني را تحمل ميكند .
نور ؛ به راحتي با نور مستقيم خورشيد و نور غير مستقيم كنار مي أيد و بسته به شرايط محيطي از زمان كشت مي توان گياه را با شرايط دلخواه عادت داد.
بيماريها ؛ الودگي به قارچ از طريق ريشه در صورت ابياري زياد ، كه بهترين سم قارچكش جهت پيشگيري استفاده هر ٦ ماه يكبار از كاربندازيم به صورت ابياري و باراني مي باشد و همچنين كنه ها در روي تن گياه كه در صورت به وجود آمدن لك بهترين راه درمان برداشتن لك قبل از بزرگ شدن و زياد شدن مي باشد .
روش تكثير ؛ بهترين روش از طريق بذر مي باشد كه انتهاي ظرف از ماسه جهت زهكشي و روي ان پيت ماس و سپس ضد عفوني بستر با سموم قارچ و حشرات و ابشويي بعد از ٢٤ ساعت و پاچيدن بذر ها به روي پيت ماس و بستن درب ظرف جهت رطوبت سازي و انتظار براي سبز شدن گياه هست .
نویسنده مهندس جعفرزاده

بازگشت