صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزش

آبیاری کاکتوس

این صحیح نیست که بگیم اصول کلی آبیاری کاکتوس ها چون هر کاکتوسی نیاز آبی خاصی دارد ، بعضی کم بعضی زیاد ولی در کل یک سری اصول هست که باید به آن دقت داشت .
این چند مورد نیاز به آبیاری بیشتری دارند »
1- کاکتوس های خانواده Hygrophilous
2- کاکتوس های در حال رشد
3- کاکتوس هایی که ریشه های بزرگ دارند
4- کاکتوس هایی که در گلدان های سفالی نگهداری می شوند
5- کاکتوس هایی که خاک گلدان آن ها شن زیادی دارد
6- کاکتوس هایی که در هوای گرم و خشک نگهداری می شوند


حالا بر خلاف این ها ، در آبیاری این موارد باید دقت بیشتری داشت و کمتر آبیاری کرد »
1- کاکتوس های خانواده Xerophilous
2- کاکتوس هایی که در زمان استراحت هستند
3- کاکتوس های با ریشه کوتاه
4- کاکتوس هایی که در گلدان های پلاستیکی کاشته شده اند
5- کاکتوس هایی که در خاک با رس زیاد کاشته شده اند
6- کاکتوس هایی که در دمای کم و با رطوبت بالا نگه داشته می شوند
کاکتوس ها و ساکولنت ها به واسطه ی ذخیره ی آب در اندام خود تحمل کم آبی زیادی نسبت به سایر گیاهان دارند. از این بین، کاکتوس ها نسبت به ساکولنت ها به دلیل داشتن سیستم ذخیره و مصرف آب بسیار کارآمدتر، از مقاومت بسیار بالاتری برخوردارند. پس بایستی در وهله ی اول آبیاری کاکتوس و ساکولنت را جدا از هم دانست. کاکتوس ها به جزء انواع جنگلی مانند کریسمس و اپی فیلوم ها، نسبت به رطوبت زیاد و طولانی مدت خاک حساس هستند و دچار پوسیدگی ریشه و ساقه می شوند. بر طبق تحقیقات در میان پرورش دهندگان، کاکتوس ها بیشتر به دلیل آبیاری مفرط از بین می روند تا کم آبی. راه حلی که معمولا برای این موضوع ارائه می شود در درجه ی اول استفاده از خاک مناسب دارای زه کشی خوب و همچنین آبیاری به موقع و بر حسب نیاز گیاه می باشد.
 در کل زمان آبیاری کاکتوس ها و ساکولنت ها بستگی به عواملی مانند دمای هوا ، رطوبت محیط ، تابش آفتاب ، اندازه و نوع گیاه و جنس خاک و گلدان دارد بنابراین نمی توان گفت که مثلا آبیاری کاکتوس ها در تابستان چند روز یکبار باید باشد یا در زمستان چطور.
در بهار و تابستان به کاکتوس ها مثل گیاهان دیگر آب دهید ، هر وقت خاکشان خشک شد آبیاری شوند . در پاییز میزان ابیاری کم شود و در زمستان هم نسبت به میزان رطوبت هوا آبیاری کاسته شود . کاکتوس هایی که در بیرون از خانه هستند در زمستان نیازی به آبیاری ندارند.
بهترین روش اینست که اولا بدانیم گیاه کاکتوس است یا ساکولنت، در ثانی فصل رشد گیاهمان را بدانیم چون بعضی واریته ها در زمستان رشد می کنند ( آبیاری گونه هایی که در بهار و تابستان رشد می کنند در زمستان و در حالت خواب زمستانی باید به شدت کاهش یابد.)
برای تشخیص زمان آبیاری هم می توان از چوب یا خلال دندان استفاده کرد به این صورت که با فرو کردن آن در خاک میزان رطوبت خاک را سنجیده و اگر سطح خاک تا عمق (معمولا) 3 سانتی متر خشک شده بود گیاه را آبیاری می کنیم.
یک روش دیگر برای آبیاری به موقع کاکتوس این است که برای هر بار آب دادن، انگشت خود را به قطر یک سانتی متر در خاک کاکتوس فرو ببرید، اگر خاک مرطوب بود احتیاجی به آب دادن ندارد و اگر خشک بود کمی به آن آب دهید. آبیاری بیش از حد کاکتوس به گندیدن و از بین رفتن آن منجر می شود. 
بهترین روش برای تعیین مقدار آب مورد نیاز کاکتوس، این است که گیاه را مدتی با دقت زیرنظر بگیرید. هنگام آبیاری سعی کنید تمام سطح خاک خیس نشود و مراقب خروج آب نیز باشید. دور بعدی ابیاری باید در زمانی باشد که خاک کاکتوس کاملا خشک شده باشد.
کاکتوسها در محل طبیعی، با شرایط بسیار خشک سازگار شده‌اند. در پرورش این گیاهان، آبیاری صحیح مهمترین فاکتور در موفقیت است. آبیاری زیاد خطرناک‌تر از آبیاری کم است. چون آبیاری زیاد، ممکن است باعث مرگ گیاه شود. در حالیکه کم آبی، فقط مانع رشد مطلوب می‌شود.
 کاکتوس ها تحمل زیادی در برابر کم آبی دارند ونیاز آبی کاکتوس ها نسبت به سایر گیاهان کمتر بوده ولی دقت داشته باشید که کم آبی ناگهانی می تواند گیاه را نابود کند . کاکتوس ها آبی که جذب می کنند درصد کمی از آن را برای تغذیه و رشد استفاده می کنند و مقداری زیادی از آب جمع شده را برای خنک کردن تنه گیاه و جلوگیری از تبخیر در فصل گرما استفاده می کند . کمبود آب در تابستان برای کاکتوس ها مضر است .
تناوب آبیاری و مقدار آب مورد نیاز به زمان سال، نوع ترکیب خاک، محل کاشت و نهایتا نوع کاکتوس بستگی دارد.
با توجه به فصل هرچه آفتابی تر ، دمای هوا و شدت باد بیشتر و رطوبت کمتر باشد ، نیاز آبی بیشتر می شود. یک گیاه در یک گلدان کوچک، در مقایسه با گیاهی که در زمین کاشته شده، به مراحل آبیاری بیشتری نیاز دارد. آب مصرفی از نظرpH باید خنثی یا نزدیک به آن باشد.
 باید این قانون کلی را در نظر داشت که کاکتوس ها در راستای مخالف گیاهان از نظر نیاز آبی قرار داشته و به تا خیر افتادن زمان آبیاری دشواری چندانی ﭘدید نمی آورد ولی آبیاری بیش از اندازه ﭘوسیدگی گیاه را درﭘﯽ خواهد داشت.
بهترین زمان آبیاری در تابستان و هوای گرم شب ها می باشد و در زمستان صبح ها می باشد .
در طی فصل رشد فعال کاکتوس باید بیش از دوران استراحت آبیاری شود.
در هنگام آبیاری دقت کنید که آب کنار ساقه کاکتوس جمع نشود چون این باعث نابودی گیاه می شود .
برای اسپری کردن آب روی کاکتوس موارد زیر را به خاطر بسپارید »
۱- هیچ وقت در هوای سرد و رطوبتی کاکتوس را اسپری نکنید . اینکار باعث فاسد شدن ساقه کاکتوس می شود .
۲- از اسپری استفاده کنید که آب را مه پاش کند که قطرات بزرگ روی کاکتوس نریزد .گ
۳- از آب گرم و جوشیده شده برای اسپری کردن روی کاکتوس استفاده کنید .
منبع : کویر کاکتوس

بازگشت