صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
کاکتوس آستروفیتوم آستریاس

 نام علمی آن Astrophytum asterias که نام Astrophytum ریشه یونانی داشته و متشکل از دو بخش “aster” به معنای ستاره و “phyton” به معنای گیاه می‌باشد. نام کاکتوس آستروفیتوم آستریاس به معنای “گیاه ستاره‌ای” می‌باشد. زیر مجموعه‌های این واریته نیز بر حسب شکل ظاهری، هر کدام اسم مخصوص به خود را داشته و در ابتدای اسم تمامی آنها کلمه “Astrophytum” قرار داده می‌شود که نشان دهنده‌ی این است که تمامی آنها از یک خانواده می‌باشند. به عنوان مثال Astrophytum asterias به معنی این است که این کاکتوس از خانواده Astrophytum و از واریته asterias می‌باشد.
رشد کاکتوس آستروفیتوم آستریاس کند می‌باشد و این کاکتوس معمولاً به صورت تکی رشد کرده و مانند سایر واریته‌های کاکتوس نمی‌باشد. ساقه‌ی آن به صورت شاخه‌ای نبوده و به صورت مسطح و گرد و رنگ آن سبز تیره می‌باشد. قطر این کاکتوس به ۱۶ سانتیمتر نیز می‌رسد و ارتفاع آن نیز تا ۶ سانتیمتر رشد می‌کند. در صورتی که کاکتوس آستروفیتوم آستریاس در زادگاه خود متولد شده و شروع به رشد کند قسمت بیشتر آن در زیر خاک فرو می‌رود و شکل کروی آن فقط در صورتی به دست می‌آید که این کاکتوس به صورت دستی کشت شود.
تعداد دنده‌های این کاکتوس معمولاً ۸ عدد می‌باشد اما در صورتی که این کاکتوس در طبیعت رشد کرده باشد دنده‌های آن از ۴ تا ۱۳ قابل تغییر است که این بستگی به سن و سال گیاه دارد. دارای تیغ‌های بسیار کمی می‌باشد که فقط در ماه‌های اول رشد کاکتوس وجود داشته و به تدریج جای خود را به نقاط کرک مانندی می‌دهد که گاهاً به صورت منظم و گاه به صورت نامنظم بر روی بدنه‌ی کاکتوس وجود دارد.
خاک کاکتوس آستروفیتوم آستریاس مانند سایر کاکتوس‌های باید دارای زه‌کش مناسب و از نوع ماسه‌ای باشد. به مقدار زیادی نور احتیاج دارد و در صورتی که نور آفتاب به اندازه‌ی کافی باشد در فصل تابستان می‌توان این موجود زیبا را هفته‌ای یک مرتبه آبیاری نمود. کاکتوس آستروفیتوم آستریاس به سرما مقاوم می‌باشد و در طول زمستان می‌تواند تا منفی ۱۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند. تکثیر کاکتوس آستروفیتوم آستریاس از طریق بذر می‌باشد و به یاد داشته باشید که دانه‌های این کاکتوس نور شدید را دوست ندارند و خاک آنها نیز باید همواره مرطوب باشد و پس از اینکه بذر از گیاه جدا شد باید هرچه سریعتر در گلدان کاشته شود.
هنگامی که کاکتوس آستروفیتوم آستریاس بالغ شود، حداکثر سایز آن به ۲۰ سانتیمتر نیز می‌رسد. پس از آن این کاکتوس به تدریج سالخورده می‌شود و همچنین آسیب‌پذیر گشته و ریشه‌های آن به تدریج ضعیف می‌شوند، در این بازه زمانی همانطور که بارها مشاهده شده، گیاه به طور ناگهانی می‌میرد. گلدان کاکتوس آستروفیتوم آستریاس هر ۲ الی ۳ سال باید عوض شود تا گیاه بتواند به خوبی رشد کند. با بالا رفتن سن این کاکتوس، سعی کنید گیاه را خشک‌تر نگه دارید و نور محیط را نیز بیشتر کنید. در بعضی از موارد کاکتوس آستروفیتوم آستریاس را بر روی یک کاکتوس دیگر پیوند می‌زنند تا رشد آن را سریعتر کنند که این کار باعث می‌شود کاکتوس تقریباً بعد از ۵ سال بالغ شود. اما در واریته‌های پیوندی حالت کروی شکل کاکتوس حفظ نمی‌شود و طول کاکتوس نسبت به واریته‌های روی زمین که توسط ریشه‌ی خودشان تغذیه می‌شوند بیشتر می‌شود. تکثیر کاکتوس آستروفیتوم آستریاس از طریق بذر می‌باشد.


بازگشت