صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
ليتوپس

جنسي از گیاهان شاداب در خانواده علففرشیان است. بومی جنوب آفریقا هستند. این نام از کلمات یونانی باستان λίθος (lithos گرفته شده است
به معنی "سنگ" و ὄψ (OPS)،معنی "چهره" با اشاره به ظاهركه شبيه گیاهان سنگي است
.اولین توصیف علمی از ليتوپس توسط گیاه شناس و هنرمند ویلیام جان BURCHELL، اکسپلورر آفریقای جنوبی گرفته شده بود، اگر چه او آن را
turbiniforme Mesembryanthemum نامید. در سال 1811 او به طور تصادفی ان را پيدا كرد و یک نمونه از زمین برداشت و شروع به تحقيق در مورد اين گياه كرد و به عنوان كاشف ليتوپس معرفي شد .و نام ليتوپس را turbiniformis ناميد.
داراي برگهاي سنگي از يك و تا چند جفت و شكاف در بين برگها كه از اين شكاف توليد گل و برگ جديد مي كند ، معمولا انتهاي برگها زير خاك هستند و در گلدان بايد نصف برگها در زير خاك باشد و بالاي برگها بيرون براي عمل فتوسنتز و تابيدن نور به انها .
در طول زمستان معمولا يك جفت و يا گاهي تا چند جفت برگ جديد مي دهند ، و در فصل بهار برگهاي جديد جدا مي شوند و ممكن است برگهاي قديمي خشك و يا گاهي جمع و نا پديد شود كه اين امر در طبيعت بسيار طبيعي هست ، در محيط هاي بيش از حد خشك هم دوام مي اورند ، گلهاي ان زرد و سفيد كه از شكاف بين برگها ظاهر مي شود و معمولا در پاييز گل مي دهند و گلهاي ان خوش عطر و خوش طعم هستند .
رنگ برگها معمولا سبز اما بعضي سايه هايي از كرم ، خاكستري ، و قهوه اي ، و گاهي تيره تَر و پنجره پنجره
نقطه نقطه هاي قرمز مي باشد .
انها نياز به گرده افشاني از يك گياه جداگانه دارند مانند بسياري از گياهان ليتوپس ها يك كپسول خشك دارند كه وقتي باز كنيد داخل ان مرطوب هست و گاهي در طبيعت با بارش باران بذرهاي ان خارج و گرده افشاني مي كنند و گاهي ممكن است كپسول از گياه جدا شده و سالها در همان حالت باقي بماند اما بذرها همچنان قوه ناميه رشد خود راحفظ مي كنند و پديده عجيب ليتوپسها عمر بالاي بذر انهاست كه تا سالها باقي مي مانند.

در سال 1922 NE براوون شروع به تقسيم كردن گونه هاي ليتوپس كرد . و ده ها نمونه معرفي شد و دهها نمونه هم در دهه های بعد منتشر شد. قهوه ای، گوستاو Schwantes، کورت Dinter، گرت NEL، و لوئیزا بولوس ليتوپس هاي مختلف از سراسر جنوب آفریقا بود، اما توافق کمی در روابط بین آنها، و یا حتی جمعیت انها به عنوان گونه گروه بندی وجود دارد.
در 1950، دزموند و Naureen کول شروع به مطالعه ليتوپس كردند، آنها در نهایت تقریبا تمام جمعیت زیستگاه را بازدید و نمونه ها را از حدود 400 نقطه جمع آوری و شناسایی كردند ، آنها بعد از مطالعه و تجدید نظر ليتوپس ها در سال 1988 موفق به انتشار یک کتاب قطعی (ليتوپس: گل سنگي)شدند كه توصیف گونه، زیرگونه، و انواع که تا کنون پذیرفته شده است را در اين كتاب گرد اوري كردند .
گونه های جدید همچنان به طور پیوسته در مناطق دور افتاده از نامیبیا و آفریقای جنوبی يافت شده ، اخیرا coleorum L. در سال 1994، L. hermetica در سال 2000، و L. amicorum در سال 2006 کشف شد. كه در اين كتاب وجود ندارد .
ليتوپس ها اخيراً جزء گياهان محبوب و مجلسي تبديل شده اند و بسیاری از تولید کنندگان متخصص در حفظ اين مجموعه در حال كار و بررسي هستند .بذرها و گیاهان به طور گسترده ای در مغازه ها و از طریق اینترنت در دسترس است. آنها نسبتا براي رشد و نگهداري بي دردسر هستند،البته اگرتوجه به آفتاب کافی و خاک مناسب وزهکشی خوب شده باشد .
آنها به طور کامل در زمستان بايد خشك باشند وآبیاری تنها زمانی که برگ های قدیمی خشک شده و توسط یک جفت برگ جدید جایگزین شده است انجام مي پذيرد آبیاری در پاییز ادامه می یابد که گیاهان گل ميدهندو پس از آن برای زمستان متوقف مي شود.بهترین نتایج را با حرارت اضافی مانند درست كردن یک گلخانه كوچك براي گياه خواهيد گرفت .در آب و هوای گرمتر ليتوپس یک خواب تابستاني دارد اما اگر در محيط معتدل باشد به خواب تابستاني نمي رود ، در آب و هوای گرمسیری، ليتوپسها می توانند به رشد ادامه دهند بخصوص در فصل زمستان با یک خواب تابستان طولانی . در طول پاییز ليتوپسها فعالترين دوران خود را سپري مي كنند و نياز مبرمي به آب و مواد غذايي دارند .
ليتوپس ها در بستر خوبی زهکشی شده درشت مي شوند. گیاهانی که در نور قوی باشند پوست سخت و به شدت رنگی دارند که به آسیب و پوسیدگی مقاوم هستند، اگر چه اب زياد و مداوم قاتل گياه خواهد بود .گرمای بیش از حددرگياهان گلدانی باعث اذيت انها خواهد شد مگر اينكه به نوعي رطوبت سرد براشون فراهم كنيم ،
ليتوپس ها به طور طبیعی در مناطق گسترده ای از نامیبیا و آفریقای جنوبی، و همچنین مناطق مرزی کوچک در بوتسوانا وآنگولا رشد مي كنند . نزدیک به یک هزار جمعیت فردی مستند هستند، هر پوشش فقط یک منطقه کوچک از مرتع خشک را دارا هستند و یادر زمین سنگی
لخت هستند كه
كه البته گونه هاشون فرق مي كنند، گونه هاي ليتوپس
ترجیحا در محیط های خاص زندگي مي
كنند، معمولا به یک نوع خاص از سنگ محدود شده اند و فقط در كنار همون نوع سنگ مخصوص رشد خوبي
دارند.
بارش در محدوده زیستگاه ليتوپس ها از حدود 700 میلی متر / سال نزدیک به صفر هست. درجه حرارت معمولا در تابستان گرم و در فصل زمستان سرد است، اما یکی از گونه های ليتوپس هست که درست در ساحل با دمای بسیار متوسط ​​طول سال پیدا شده است.
شرايط نگهداري :
مراقبت از ليتوپس آسان است تا زمانی که شما به یاد داشته باشید که از چه نوع از آب و هوايي هستند.
بسیار مراقب باشید، که در ليتوپس در حال رشد اب زياد نديد .این گیاهان فقط بايدپاییز تا بهار آبیاری شوند.
اگر شما مایل به تشویق گل دادن براي گياهتان هستيد اضافه کردن یک کود ١٢/١٢/٣٦رقیق شده در بهار زمانی که شما ابياري مجدد را شروع مي كنيد كمك شاياني به گياهتان مي كند.
ليتوپسها بسیاری از مشکلات آفت را ندارد، اما آنها ممکن است پشه رطوبت و چند بیماری های قارچی بگيرند ، كه در صورت گرفتن بيماري قارچي مرگ گياه قطعي هست و درمان ندارد . و فقط در زمان تشخيص بيماري قارچي كه در ابتدا از تغيير رنگ گياه مشخص مي شود درمان امكان پذير هست و چون اكثرا از طريق ريشه و خاك الوده مي شوند بهترين سم كاربندازيم براي پيشگيري در اول بهار و اخر تابستان يا لاماردور(تبوكونازول +پروتيوكونازول) ساخت باير المان مخصوص ليتوپس ها جهت درمان بسيار مؤثر هست .
معمولا در اب و هواي بسيار گرم به راحتي رشد مي كنند و فقط بايد نيمي از بدن انها در خاك باشد .
نیاز به یک ترکیب خاك کاکتوس و یا خاک گلدان با تركيبي از شن و ماسه دارد .
ابياري بايد بعد از خشك شدن كامل خاك صورت بگيرد .
و نسبتا نور بيشتري نياز دارد . و كوددهي در پاييز انجام مي شود .
تكثير از طریق تقسیم و يا كاشت بذر انجام پذير هست .

بعضي از گونه هاي ليتوپس عبارتند از ؛
amicorum[4] of the friends
aucampiae named after Juanita Aucamp
bromfieldii named after H. Bromfield
coleorum named after Desmond & Naureen Cole
comptonii named after Prof. Harold Compton
dinteri named after Moritz Kurt Dinter
divergens divergent lobes
dorotheae named after Dorothea Huyssteen
francisci named after Frantz de Laet
fulviceps (aka lydiae) tawny head
gesineae named after Gesine de Boer
geyeri named after Dr. Albertus Geyer
gracilidelineata thin lined
hallii (aka salicola var. reticulata) named after Harry Hall
helmutii named after Helmut Meyer
hermetica named after the location 'hermetically sealed', Sperrgebiet
herrei named after Adolar 'Hans' Herre
hookeri (aka dabneri, marginata, turbiniformis var. lutea) named after Sir Joseph Hooker
julii (aka fulleri) named after Dr. Julius Derenberg
karasmontana named after the Karas Mountains
lesliei named after T. N. Leslie
localis (aka terricolor, peersii) of a place
marmorata (aka diutina, framesii, umdausensis) marbled
meyeri named after Rev. Gottlieb Meyer
naureeniae named after Naureen Cole
olivacea olive-green
optica (aka rubra) eye-like
otzeniana named after M. Otzen
pseudotruncatella had been confused with Conophytum truncatum (aka Mesembryanthemum truncatellum)
ruschiorum named after Rusch family
salicola salt-dweller
schwantesii named after Gustav Schwantes
vallis-mariae named after the location Mariental (Latinised)
verruculosa warty
villetii (aka deboeri) named after Dr. C. T. Villet
viridis green
werneri named after Werner Triebner

نویسنده: مهندس جعفرزاده

بازگشت