صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
Mammirallia

ماميلاريا ها از خانواده کاکتوس
ریشه شناسی * برگرفته از کلمه لاتین mammilla، به معنی "نوک پستان" یا "پستانک".
با نزدیک به 200 گونه به رسمیت شناخته شده، جنس مامیلاریا یکی از بزرگترین خانواده کاکتوس است. در اکثر موارد، این گونه گیاهان گرد و یا به شکل توپ است که رشد هم انفرادی و یا جمعيتي هستند. برخی از توده اي ها ممکن است بیش از 3 فوت (1M) برسند. چند گونه رشد بسیار زيادي دارند و باور نكردني مانند ماميلاريا areoles دارای دو گونه مختلف هست.. گل ماميلارياها از سال دوم معمولا درمياد به خصوص این axils و اغلب یک حلقه در اطراف ساقه تشکیل می دهند. در بسیاری از گونه های گل ها کوچک هستند و در کمتر از نیم اینچ در قطر صورتی. برخی کوچک و زرد یا سفید هستند، در حالی که تعداد کمی از گونه گل زرق و برق دار که در لوله های طولانی گل بالاتر از کارخانه ایستاده است. میوه ها معمولا قرمز، مانند سازه های لوله شبیه آب نبات کوچک و خوراکی هستند.
در نوع وحشی، اما تعداد کمی از گونه ها درمکزیک بومی هستند. تعداد انگشت شماری از گونه ها در مرز ایالات متحده آمریکا و تنها یک گونه چند در امریکا مرکزی و شمالی جنوبی امریکا و همچنین جزایر کارائیب وجود دارد.

مامیلاریا محبوب ترین كاكتوس در کشت هست و بي درد سرترين . به خاطر سهولت در حال رشد بسیاری از گونه آنها را در باغهاي بزرگ كاشت مي كنند
محبوبیت این نوع كاكتوس و شناسایی گونه مامیلاریا به یک مشكل بزرگ درمطالعه انها منجر شده است. با این حال، اختلاف بر سر نامگذاری هنوز تمام نشده و برخی هنوز دنبال پیدا کردن گونه هاي جديد و يا حذف گونه هايي از اين خانواده هستند. مانند
Cochemiea، Mammilloydia، Mammillopsis و Solisia. دیگر جنس های مشابه مانند Coryphantha و Escobaria که هر دو در گذشته جزء ماميلارياها بودند و الان در حال مجزأ شدن هستند .
در حال حاضر ١٧١ گونه از اين خانواده شناخته شده هست .

مامیلاریا بومی مکزیک جایی که آنها در مناطق بیابانی، دامنه خشک و سنگ ریزه طرف تپه که در آن شب های سرد هستند و دمای روزانه بالا هستند رشد می کنند. و به همين دليل مناسب فضاي سبز هستند ، مي توان گفت بالاترين مقاومت رو در برابر سرما و گرما و اختلاف دما در بين كاكتوسها دارند .
zeilmanniana مامیلاریا
آنها گیاهان در حال رشدي كه نسبتا کوتاه با ساقه های کروی شكل که ممکن است تبدیل استوانه ای شود در سن بالا البته . آنها گیاهان هميشه در حال رشد هستند اما به ندرت به بیش از 6 اینچ ميرسند .
اكثر كاكتوس بازها از کاکتوس مامیلاریا دارند و بسيار پر طرفدار هست .
درجه حرارت.
درجه حرارت نرمال درطول روز زمستان کمتر از ٥ درجه و در طول شب زمستانی تا ١٨ درجه زير صفر را هم تحمل ميكند ولي در کشت دمای روز باید بین ٢٠ تا ٣٠ درجه نگه داشته شود كه بتواند به سقوط به تا ١٢ درجه در شب را نگه دارد . ماميلاريا كاكتوسيست كه دماي روز را در خود براي شب ذخيره مي كند و سرما را زماني مي تواند تحمل كند كه در روز گرما ديده باشد ، بنابراين در جاهاي هميشه سرد دوام نمي اورد و برعكس كاكتوسهاي ديگر نياز به اختلاف دما دارد .

بهترین روش در طول تابستان نگه داشتن آنها در خارج از اپارتمان به خصوص در ماه مه تا سپتامبر حتما ماميلارياها رو در خارج از منزل نگهداري كنيد و محل آنها را در یک نقطه آفتابی که در آن آنها نور شدید آفتاب وجود ندارد بزاريد البته فقط به افتاب قوی ظهر حساس هستند . از ماه سپتامبر تا ماه مه آنها باید به AA شرق یا غرب پشت پنجره نسبتا سرد منتقل شده و یا در پشت پنجره رو به جنوب .

شرايط نگهداري ماميلارياها.
fragilis به مامیلاریا - Snowcap
کاکتوس مامیلاریا به بهترین وجه در یک گلدان نوع قرمز مایل به قهوهای که باید سوراخهاي حداقل بزرگي براي زهکشی داشته باشد كاشته شوند . و باید آن گلدان حتما بدون لعاب باشد. این نوع گلدان علاوه بر اينكه اجازه می دهد تا زهکشی خوب انجام شود اجازه می دهد تا ريشه نفس بكشد ، و همچنين رنگ قرمز جهت جذب نور مناسب براي ريشه و مقاومت در برابر سرما نياز هست ، كمتر گياهاني رنگ گلدان در ميزان رشد ان تاثير گذار هست اما خانواده بزرگ ماميلاريا از اين قائده پيروي مي كند .
نيازهاي مبرم ماميلاريا
کمپوست
حتما در بستر ماميلاريا ها از ٤٠٪‏ شن و ماسه يا ماسه تيز و ٣٠٪‏ قطعات شكسته سنگ اما نسبتا ريز كه دغال سنگ باشه عاليه و ٣٠٪‏ از كمپوست استفاده كنيد .
ماميلاريا بستر سخت را دوست دارند و در پيت ماس و كوكوپيت و خاك برگ بلافاصله از بين ميرن .
حتي در بستر ان در امريكاي جنوبي از كوزه هاي سفالي خورد شده و ريز هم استفاده مي كنند . و بسيار براي ريشه هاي ماميلاريا ها لذت بخش هست .
ابياري
گیاهان باید تقریبا به طور کامل خشک و سپس ابياري شوند و در طول ماه های زمستان با اب كمتري نگهداری می شود، در زمستان فقط به آنها آب برای جلوگیری از کامل خشک شدن اب داده ميشود ، یک بار در ماه باید خوب باشد.
مامیلاریا از مارس به بعد شروع به رشد مي كنند و آبیاری باید به تدریج تا اواخر ماه مه افزایش یابد ،که گیاه در رشد کامل باشد. کمپوست براي ماميلاريا به خصوص در اين فصل بسیار مهم است
اگر زهكشي خوب باشد و گلدان مورد استفاده متخلخل است شما با خیال راحت می توانید براي آبياري این نوع کاکتوس حداقل یک بار در هفته در طول تابستان تا زمانی که در زير گلداني اب جمع نشود انجام دهيد .
از اواخر سپتامبر باید آبیاری کاهش یابد چون گیاه به حالت نیمه خواب در ميايد، و نوامبر باید در رژیم ابياري زمستاني قرار بگيرد .
روشنایی
رشد کاکتوس مامیلاریا در آفتاب روشن در طول تابستان اجتناب از آفتاب ظهر تنها برای جلوگیری از افتاب سوختگي گیاه است. در طول زمستان شما می توانید نور مستقیم بیشتري به گیاه بديد چون افتاب بسیار ضعیف تر از آفتاب تابستان هست . در منازل ترجيحا پشت پنجره بدون پرده قرار بديد .
تغذیه
اگر این گیاه به تازگي تعويض شده است و از كمپوست بهره ميبرد در واقع نياز غذايي تامين هست ، اما در مدت ١ سال بعد از تعويض نياز به ورمي كمپوست جديد و يا كود كامل دارد چون نیمی از قدرت کود ضعيف ميشود. بهترين زمان كوددهي می توان در زمان آبیاری از ماه مه به بعد یک بار در ماه از كود ٢٠/٢٠/٢٠ استفاده كرد. تا ماه سپتامبر غذا ميتواند به رشد سرسبز گياه كمك شاياني كند اما در طول ماه های سرد كود مي تواند براي گياه کشنده شود.
تعويض گياه :
تعويض باید هر سال يكبار انجام می شود و یا هر سه سال، در گياهان مسن تَر . و حذف کمپوست قدیمی و بررسی ریشه ها، (در صورت هر گونه آسیب دیده و یا نشانه هایی از پوسیدگی آنها باید حذف شود) و جايگزيني كمپوست تازه براي ماميلاريا ها نياز مبرم به حساب مي أيد .
در صورت تعويض نكردن همه ساله ماميلارياها به خصوص جايگزيني كمپوست تازه ممكن است منجر به خرابي گياه شود ، ماميلاريا تنها خانواده كاكتوس هست كه با تعويض خاك هيچ شوكي به گياه وارد نمي شود و در تمام فصول تعويض امكان پذير هست .


نویسنده :  مهندس جعفرزاده

بازگشت