صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
نكات مهم براي ساخت بونساي

اين توضيحات به طور خلاصه براي دوستاني كه در منزل بونساي درست مي كنند نوشته شده و بسيار مهم هم براي ساخت و هم نگهداري هست كه كمتر در سايتها و گروهها بهش إشاره ميشه و كسي در نظر نمي گيره .
همونطور كه مي دونيد بونساي يعني درخت مينياتوري و در تعريف ساده اگر ما بتونيم درختان مختلف رو به صورت مينياتوري درست كنيم و در گلدانهاي با عمق كم درست كنيم در واقع بونساي ساختيم و اما براي ساخت بونساي بايد چه كارهايي انجام بديم .
١/ براي گرفتن جلوي رشد طولي و تقويت رشد عرضي اولين مسئله مهم هرس مرتب هست ، با هرس مداوم شاخه ها و برگهاي گياه باعث تنومند شدن گياه ميشين و در واقع اولين قدم ساخت بونساي رو برداشتيد .
٢/ وقتي گياه رو مدتي هرس كرديد و تنومند شد موقع گذاشتن گياه در يك گلدان مخصوص بونساي كه تقريبا به شكل سيني و با عمق كم هست و براي اين كار بايد نصف خاك را از روي گلدان كم كنيد تا ريشه هاي بالايي از خاك بزنه بيرون (اين كار براي زيبايي گياه انجام مي شود و هرگز اسيبي به گياه وارد نمي كنه )
و مابقي را بايد از زير كم كرد و در صورت لزوم حتي مي تونيد ريشه هارو هم هرس كنيد . و سپس در گلدان مورد نظر بكاريد . كه البته بعد از هرس ريشه حتما گياه رو در محيط رطوبت كامل قرار بديد تا از شوك هرس ريشه بيرون بياد . و نكته دوم اينكه بهتره در موقع هرس ريشه ها كل برگها و سر شاخه ها نيز هرس شود .
٣/ بعد از هرس ريشه ها تا حداقل ٦ ماه نبايد به گياه كاري داشته باشيد و سپس هنگام سيم پيچي شاخه ها مي باشد كه نكته مهم براي سيم پيچي گياه انتخاب مدل تزيين گياه از قبل از سيم پيچي هست . يعني مدل سيم پيچي بايد هدفدار باشد كه چه مدلي مي خواهيد ديزاين كنيد ... مدل رو مي تونيد از مدلهاي بونساي در نت و نسبت به گياهتون انتخاب كنيد ، بعضي ابشاري بعضي گرد يا بيضي يا طبقه طبقه و يا .....
وقتي مدل رو انتخاب كرديد مي تونيد شاخه ها رو به همون مدل دلخواه با سيم هدايت كنيد .
هدايت شاخه ها با سيم بسيار راحت اما زمان زيادي براي اين كار بايد صرف كنيد و بايد حوصله به خرج بديد . چون ممكنه مجبور باشيد يك تا دو سال كم كم همراه با رشد گياه ساقه هاي جديد رو حالت بديد تا بونساي شما فرم دلخواه بگيرد . انتخاب صحيح نوع ديزاين در ابتدا خيلي مي تونه به روند درست كردن بونساي شما كمك كنه ، در زير با عكس توضيحاتي در اين زمينه ميدم كه بتونيد منظور من رو بهتر متوجه بشين .
٤/ انتخاب نوع گياه براي ساخت بونساي نسبت به محل نگهداري خيلي مهم هست ، بسيار بسيار ديده شده دوستاني بونساي گياهان بيروني خريدن و به اپارتمان مي برند و مدتي بعد با برگ ريزي و خراب شدن گياه مواجه ميشن ، و به خيال اينكه بيمار شده با سموم مختلف به جان گياه مي افتند و نهايتا گياه بيچاره به كأم مرگ ميره ، در اپارتمان نميشه گياهان بيروني نگهداري كرد چون نياز به هواي ازاد و نور مستقيم و باران و حتي برف و سرما نياز دارند ، تا حدودي بعضي از گياهاني كه در ايران به عنوان اپارتماني فروخته ميشه و در منازل بعد از مدتي خراب ميشن و براتون اينجا مي نويسم .
انواع بونساي هاي نارون ، كاج هاي مختلف به جز كاج مطبق ، انواع درختان ميوه ، بونساي افرا ، انواع بونساي هاي شمشاد و خانواده ان و غيره كه اينها در اپارتمان حتما خراب ميشن .
و بونسايهايي نظير انواع فيكوس ها ، جنسينگ ، شفلرا ، پاچيرا ، ادونيوم ، كاج مطبق ، كراسولاها ، را مي تونيد در اپارتمان نگه داريد .
بونساي بيروني مثل درختان ميوه و بيرونيها كه در فصل پاييز برگ ريزي دارند در حالت بونساي هم همينطور هستند و اين نشانه بيماري نيست و طبيعت اين گياهان است مثل نارون ها كه در منازل زياد هستند ، و مي تونيد با پيدا كردن روش نگهداري اين درختان در خصوص زمان كوددهي ، زمان استراحت ، زمان هرس ، مقدار ابياري عمل كنيد با اين تفاوت كه در مورد بونسايها به دليل اينكه ريشه هاي درخت در محيط كمتري از خاك قرار دارند و پيدا كردن غذا سخت و گاهي غير ممكن است بايد كود و غذاي بيشتري به بونسايها بديم .
اما نوع غذا و نوع نگهداري همان هست .
پس در اين فصل به جاي اينكه دنبال علت بيماري ريزش برگ بونسايهاي بيروني باشيم بهتره اونهارو به محيط بيرون مثل ترأس يا حياط برده و اجازه بديم سير طبيعي خودشون رو طي كنند ، اما چون مدتي در اپارتمان نگه داشتيم و ممكنه سرماي يكدفعه اي گياه رو دچار مشكل كنه بهتره شبها به داخل اپارتمان بياريم و روزها بيرون تا زمانيكه بونساي قوي شده و خودش بتونه از خودش مراقبت كنه .
اميدوارم با انتخاب صحيح نوع بونساي و هرس به موقع و مرتب (در مورد همه بونسايها) و انتخاب صحيح نوع ديزاين شاخ و برگها با سيم پيچي بتونيد بونساي خوب سالمي رو براي خودتون درست كنيد .


نویسنده: مهندس جعفرزاده

بازگشت