صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
هاورتیا و آموزش تکثیر آن

Haworthia جنس از گیاهان کوچک شاداب بومی جنوب آفریقا (موزامبیک، نامیبیا، لسوتو، سوازیلند، آفریقای جنوبی) است.
مانند عود، آنها اعضای زیرخانواده Asphodeloideae هستند و آنها به طور کلی شبیه عود مینیاتوری، که البته متمایز در ظاهرهستند ، Horticulturally آنها گياهان اپارتماني و حتي سايه دوست و به همين دليل و زيبايي خاص و نگهداري راحت بسيار محبوب هستند.


Haworthias گیاهان شاداب کوچک، تشکیل سوکت برگ از 3 سانتی متر به فوق العاده تا 30 سانتی متر (12 اینچ) در قطر، بسته به گونه ميرسد .در برخی از گونه های ساقه تا به 50 سانتی متر (20 اینچ) هم ميرسد. گل آذین از برخی گونه ها ممکن است 40 سانتی متر (16 اینچ) در ارتفاع تجاوز كند . گیاهان می توانند انفرادی رشد کند و یا می تواند انبوه تشکیل شوند . بیشتر گونه ها دارای شرکت، سخت، برگ های گوشتی، معمولا به رنگ سبز تیره در رنگ، در حالی که دیگران نرم تر هستند و شامل پنجره های برگ با پانل شفاف که از طریق آن نور خورشید می تواند به بافت فتوسنتزی داخلی برسد.

Haworthia جنس در خانواده Xanthorrhoeaceae، زیرخانواده Asphodeloideae است. اسم اين گیاه از گياه شناس معروف آدریان هاردی هاورت گرفته شده . بایر حدود 60 گونه در یک بررسی از جنس در سال 2012 معرفي كرد كه به رسمیت شناخته شده، در حالی که نسبت به دیگر آرایه شناسان بسیار بسیار کمتر محافظه کار است. جنس مربوط به زرد، گاستریا و Astroloba و ارقام intergeneric توسط اين گياه شناس شناخته شده است.


مطالعات اخیر نشان داده اند که فیلوژنتیک در سه خرده جنس در واقع نسبتا نامربوط (Hexangulares این است که خواهر گروه از جنس گاستريا به شمار ميرود .Robustipedunculares بیشتر از نزدیک به جنس Astroloba مرتبط، و به عنوان یک Haworthia برون گروه مربوط به الوئه نشان داده شده است). در به رسمیت شناختن ماهیت نژادهای از جنس، آن پیشنهاد شده است که Hexangulares و Robustipedunculares توان به جنس جدید و جداگانه ("Haworthiopsis" و "Tulista" به ترتیب) جدا سازي شود كه هنوز مورد قبول واقع نشده .
حدود 151 گونه پذیرفته Haworthia ذکر شده در سایت لیست کارخانه تولید شده در همکاری بین سلطنتی گیاهی باغ، Kew و میسوری باغ گیاه شناسی وجود دارد. با این حال، تعداد واقعی و شناسایی گونه مشخص نشده ،بیش از چهل گونه های ذکر شده به عنوان "حل نشده" به دليل عدم وجود اطلاعات كافي باقي مونده .و لیست کامل منعکس کننده بعد از مشکلات طبقه بندی Haworthia شامل انواع و مترادف روي هم از 966، مدل احتمالي خبر ميدهد .
تقریبا تمام گونه های Haworthia به طور طبیعی برای شرایط نیمه سایه اقتباس (در زیستگاه آنها تمایل به زیر بوته یا سنگ overhands رشد ميكنند و در نور خراب ميشوند) و بنابراین آنها در سایه و یا نیمه سایه سالم هستند. برخی از گونه های مانند ماکسیما Haworthia و truncata Haworthia می توان گفت به نور بيشتري البته غير مستقيم نياز دارند. تمام گونه Haworthia نياز به خاک با زهکشی خوب دارند (در زیستگاه آنها تمایل به رشد در ماسه فقیر همراه با خاك نرم، رشد ميكنند). آبیاری بستگی به گونه (بارش زمستان یا تابستان) اما بسیاری از گونه های متداول تحمل انواع روال آبیاری می باشد. گونه های نادر ممکن است شرایط خاص بیشتری داشته باشد.
و اما شرايط نگهداري در اپارتمان ؛
نور ؛ غير مستقيم و بسيار فيلتر شده و حتي ٥٠٪ از مدلها كاملا سايه دوست .
دما : ١٨ تا ٢٦ درجه (دماي محل زندگي)
خاك : پيت ماس ٥٠٪ و ٥٠٪ ماسه نرم
تكثير ؛ از طريق پاجوش و برگ و شكاف كه هر سه مورد توضيح داده خواهد شد در روزهاي اينده .
ابياري ؛ خاك نسبتا مرطوب باشد معمولا در اپارتمان ها هفته اي يكبار در زمستان و دو بار در تابستان
بيماري : بسيار حساس به قارچ و گنديدگي و تنها راه نجات پيشگيري با قارچ كش با دز نصف استاندارد قارچ كش مورد نظر هر ماه روز يكبار اسپري به برگها و هر سه ماه يكبار ابياري با دز استاندارد
معمولا كنه نمي گيرند اما جهت پيشگيري از آفات واگيردار هر ٣ ماه يكبار سم حشره كس سيستماتيك با نصف دز استاندارد بايد استفاده شود .
كود :
گونه Haworthia هر دو از طریق بذر و از طریق جوانه زدن، و یا شیپور و يا كات كردن كه بعده ها در پست جداگانه توضيح خواهم داد تولید ميشوند . گونه های خاصی و یا کلون ممکن است موفق تر و یا سریع در تولید افست، و این نوزادان می توان به راحتی حذف به عملکرد گیاهان جدید یک بار یک سیستم ریشه قابل توجهی بر روی شاخه توسعه یافته است. البته قابل اعتمادكمتري هست ، گیاهان ممکن است همچنین از طریق قلمه برگ در برخی موارد، از طریق کشت بافت تکثیر می شود، و امروز تكثير حدود ٤٠ نمونه در ايران در شهرهاي يزد ، رشت ، تبريز در ايران و در كرج با كشت بافت توسط شركت ما در حال توليد هست كه
به زودي با قيمت بسيار استاندارد و حتي پايين تَر از نرخ جهاني براي فروش و صادرات توزيع خواهد شد ضمن اينكه توليد ابلغ اين گياه توسط مهندسين و دكتراي اين رشته در ايران توسط شركت ما در حال انجام هست .
هفته هاست با مطالعه بسيار زياد در حال تكميل اين پست هستم ، اين مطالب در هيچ يك از سايت هاي فارسي وجود ندارد و بدون هيچ شكي كامل ترين مطالب و دقيق ترين مطالب از هاورتيا و گاستريا به شمار ميرود . به زودي مشاورين و متخصصين ايراني شركت ما در ايران براي مشاوره معرفي خواهند شد .
با احترام ؛ جعفرزاده :pray::hibiscus::hibiscus::hibiscus::hibiscus:
طرز قلمه زدن انواع هاورتياها يكي از روشهاي تكثير كه البته تكراري هست اما به دليل درخواست دوستان زيادي مجدد براتون گذاشتم و در روزهاي اتي روش هاي ديگر رو هم مرور خواهيم كرد .
براي قلمه زدن ابتد هاورتيا رو از خاك در مياريم و مدت يك هفته بيرون از خاك در يك جاي سايه قرار ميديم تا حالت كمي پلاسيدگي به خودش بگيره و اب اون كشيده بشه و لأغر بشه ٢/ برگها رو طوري تك تك ميكنيم كه از قسمت ته و انتهائي جدا بشه و بريده نشه و اسيب نبينه حتما بايد با دست اين كار انجام بشه ، ٣/ بعد از جدا سازي برگها مجدد برگهارو ٢ هفته در مجاورت سايه قرار ميديم تا اماده كاشت بشن ٤/ بعد از جمعا سه هفته مي كاريم و بعد از كاشت تا سه ماه دو هفته يكبار اب ميديم ٤/ در مورد قسمت اصلي ريشه كه برگها رو ازش جدا كرديم بايد بعد از سه هفته تمام ريشه هاي نازك را هرس كنيم بعد بكاريم ٥/ هر ٧ تا ده روز يكبار بايد سم قارچ كش بزنيم تا ٣ ماه و از ماه چهارم به بعد تا ششمين ماه ١٥ روزيكبار و از ماه ششم به بعد ماهي يكبار . ٦/ براي وارد كردن از سيني نشاء در گلدان مي تونيم از ٦ ماهگي اين كارو شروع كنيم و بعد از در اوردن از سيني نشاء بايد دو هفته در فضاي سايه بگذاريد و ريشه هاي نازك رو مجددا قطع كنيد و سپس در گلدان بكاريد، در ايران توليد يك نوع از واريته هاورتيا توسط يكي از دوستان در تعداد بالا شروع شده به صورت انبوه شروع شده و به زودي بچه هاي توليدي اين گياه با قيمت خيلي مناسب به بازار وارد ميشه . به اميد روزي كه تمام گياهان كلكسيوني در ايران توليد بشه و به كشورهاي ديگه صادر بشه . تجارت قبل از سرمايه درايت مي خواد .
نویسنده : مهندس حسین جعفرزاده
بازگشت