صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
Apuntia

از خانواده cacti معروف به گلابی خاردار يا انجير هندي که بومی مکزیک است و بازده پد خوراکی و میوه انجیر معروف به انجیر هندی در هند (انجیر هندی ficus) است.آنها نیاز به یک مکانی آفتابی براي رشد دارند .
Locris انجیر هندی هاي بسيار بزرگ بيشتر در يونان در شهر اپوس که در آن دیگر گیاهان خاردار بزرگ نيز وجود دارند هستند . انجیر هندی بیشتر از همه انواع كاكتوس در خانواده کاکتوسها است.
 

به طور طبیعی از سراسر شمال و جنوب امریکا و در شمال کانادا، از طریق دریای کارائیب، و آرژانتین. اين نوع كاكتوس فراوان هست با این حال، این گونه را اکنون می توانید در سراسر جهان که کشت شده ببينيد.
انجیر هندی را می توان توسط بخش های بنیادی پارو مانند مسطح به نام cladodes که رشد یکی در بالای دیگری است تعبير كرد . لبه و سطوح صاف از این cladodes همیشه آن منطقه پوشش داده شده با areoles کوچک، و برآمدگی به نام glochids دارد . بسیاری از گونه های انجیر هندی بزرگ، برآمدگی توانمند علاوه بر glochids، دارند اما برخی از آنها تنها با توده ها يي از glochids مسلح هستند.
glochids يا تيغ هاي اپونتيا به ظاهر نرم اما در صورت تماس بسيار درد آور هستند ولي تحريك كننده و سمي نيستند، و بيشتر برای استفاده در ساخت پودر خارش جمع آوری شده و استفاده مي شود .
گل انجیر هندی معمولا زرد، گاهی اوقات صورتی و به ندرت سفید و اگر گل فنجانی شكل باشد و لوله های گل را نداشته باشند يعني برای اولین بار پوشش داده شده با برگ برگریز مخروطی شکل ظاهر می شود. Pericarpel اگر گرد، ظاهر شود بعد از این تبديل به میوه ميشود و ممکن است به رنگ قرمز روشن که به رنگ سبز باقی بماند تبدیل شود. برخی Opuntias اند بسیار آبدار، میوه گوشتدار اپونتيا به نام "Tunas كه در" تبدیل به آب نبات و یا ژله بسيار استفاده ميشود . هنگامی که برگ اپونتيا هنوز جوان است ان را برداشت مي كنند و به عنوان يك سبزيجات استفاده مي كنند . به خصوص در مکزیک .
اپونتياها در مكزيك برای اهداف زینتی، به ندرت استفاده ميشن چرا كه در امريكاي جنوبي بسیاری از مردم معتقدند اپونتيا به عنوان تزيين باعث ثابت موندن أموال و رشد نكردن مالي ميشود و به همين دليل در امريكاي جنوبي اكثر مردم از اپونتيا يا انجیر هندی نفرت دارند حتی کسانی که عشق نگهداري كاكتوس دارند اپونتيا را به عنوان تزيين نگه نميدارند و در كلكسيون كلكسيونرهاي بزرگ امريكاي جنوبي اپونتيا وجود ندارد . اما در سالهای اخیر به نظر می رسد، علاقه به اين گونه كمي بيشتر از قبل وجود دارد - به خصوص گونه های بومی در جنوب غربی ایالات متحده آمریکا و از آن به عنوان اوردن کسب محبوبیت در منازل ياد ميكنند تا اين نفرت ديرينه از اپونتيا از ياد مردم برود با این حال در مکزیک جنوبی و مركزي هنوز هم بسیار ضعیف شناخته شده است و مردم راضي به نگهداري اين گياه سودمند در منازل نيستند .
همچنین به نظر میرسد که بسیاری از گونه انجیر هندی به راحتی در طبیعت وجود دارد که هنوز جمع اوري و طبقه بندي نشده و تنها كاكتوسي هست كه طبقه بندي ان هنوز كامل نشده و بي اهميت تَر از بقيه جلوه داده شده است .
در جزایر گالاپاگوس، شش گونه های مختلف یافت می شود: echios O.، O. galapageia، O. helleri، O. insularis، O. saxicola و O. megasperma
این گونه ها به 14 گونه مختلف تقسیم شده است.
گلابی های خاردار منبع اصلی مواد غذایی برای لاکپشتهای غول پیکر در جزایر گالاپاگوس هستند. به طوری که آنها در شبکه غذایی بسيار مهم هستند.
چارلز داروین برای اولین بار به این كاكتوس توجه خاصي كرد و همان صفت convergently در کاکتوس (به عنوان مثال لوفوفورا) را به اين كاكتوس دادن .
ميوه خوراکی خاردار اپونتيا چطور به وجود بياريم ..!
١ حذف يكي از پدهاي كاكتوس با چاقو تميز و ضد عفوني شده از بالا كه حداقل سن ان شش ماه باشد .
٢/چند برش با چاقو در قسمت بالاي پد زيرين ايجاد كنيد تا براي ميوه دادن در سال بعد اماده شود . و پد بالايي كه بريديد را به عنوان يك قلمه بكاريد .
در آب و هوای گرم، برای جلوگیری از پوسیدگی كاشت پد را دو هفته بعد از برش انجام دهيد و حتما با قارچكش محل برش رو ضد عفوني كنيد .
٣/براي محافظت از عفونت های قارچی. شما می توانید یک مقدار از مخلوط بوردو مناسب برای باغداری با اضافه کردن 3 قاشق غذاخوری از ان و 1/3 سولفات مس و 10 قاشق غذاخوری آهک هیدراته خشک، را با ٤ ليتر آب مخلوط كنيد و به گياه بديد كه به ميوه دهي در سال بعد كمك شاياني مي كند .
٤/ قسمت بريده شده رو در مخلوطی از 1 قسمت شن و ماسه و 1 قسمت خاک باغچه بكاريد. پد گلابی خاردار نياز به رطوبت دارد و آنها را قادر به جوانه زدن ریشه مي كند . اگر شما آب زيادي به قلمه بديد ممکن است فاسد شود.
٥/به قلمه بعد از یک ماه که ریشه تشکیل شد، و به خودی خود
ایستاد بار دیگر آب ميدهيم تا زمانی که خاک خشک شود و مجدد اب مي دهيم .
برداشت میوه های خوراکی از گلابی خار دار؛
دقت كنيد براي جدا سازي ميوه حتما بايد پد خوراکی (برگ اپونتيا كه ميوه دارد ) زمانی که آنها کم اسید هستند قطع شود يعني از ساعت حدود ١٠ صبح تا ٥ بعدازظهر . یک اپونتيا كامل ممکن است به شش برداشت 20 تا 40 پد در هر سال برسد .
پد بالغ ممکن است تا 30 شکوفه بدهد و پدهاي جوان ٨ تا ١٦ شكوفه .
پیچ و تاب و میوه نشانه رسیده شدن ميوه است و حاوی حداکثر میزان قند. Glochids خوشه قرمز یا زرد از مهرههای کوچک خاردار است. برای جلوگیری از آسیب رساندن به پد، از كشيدن ميوه با دست خودداري كنيد و سعي كنيد ان را با كاتر قطع كنيد .

شرايط نگهداري ؛
ابياري ؛
آب تنها زمانی که خاک خشک است. هنگامی که گلابی خاردار در زمستان هنگام خواب است آب فقط به اندازه کافی برای نگه داشتن پد از پوسیدگی بدهيد
كود؛
کود متعادل به صورت ماهانه در طول بهار و تابستان کود اپونتيا شامل مقدار مساوی وزن نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. كود ١٨/١٨/١٨ عاليه .
اگر مي خواهيد برگهاي اپونتيا بزرگ شود كود نيتروژن بالا بدهيد .
با یک كودي که شامل نیتروژن است شما می توانيد اپونتيا خود را به تولید گل و میوه های خوراکی تشويق كنيد .كود مخصوص گلدهي بايد به صورت ماهانه در زمستان هنگامی که گیاهان خفته است داده شود در غير اينصورت اپونتيا شما دير به ميوه دهي ميرسد .
نكته ؛ اپونتيا از كاكتوسهايي هست كه در فصل خواب ريشه نيز نياز به كود دارد برعكس كاكتوسهاي ديگر.
در حال حاضر اقاي ميرزايي در شمال ايران انواع نوع ابلق ان را به صورت انبوه در شركت فدك در دست توليد دارند ، كه اين توليدات جهت صادرات به كشورهاي شمالي ايران انجام شده كه گونه ابلق ان در اين كشورها طرفدار بسيار زيادي دارد .

نویسنده : مهندس جعفرزاده

بازگشت