صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
Echinocactus

گونه cacti در زیرخانواده Cactoideae است.
نام عمومی مشتق شده از εχινος یونان باستان (echinos)، به معنی "خاردار،" و کاکتوس.
اچينو و Ferocactus دو جنس از کاکتوس بشکه اي هستند . و معمولا با گل نسبتا کوچک است.
میوه ها copiously پشمالو، و این یک تفاوت اصلی میان Echinocactus و Ferocactus است.
از لحاظ تاریخی، نام Echinocactus شامل بسیاری از صدها گونه بود . این یک نتیجه از طبقه بندی کاکتوس بود كه اوایل نام تنها چند كاكتوس برای پوشش گروه های زیادی از کاکتوس ها قرار داشت وفقط با یک شباهت کلی با یکدیگر استفاده مي شد.
Echinocactus براي گياهاني كه به شكل بشكه بود استفاده ميشد . آجدار،و حتي سرئوس یا ملو ها به نا اچينو بودند. آرایه شناسان معروف كاكتوس مثل ، ناتانیل بریتون و جوزف رز بسیاری از گونه های كاكتوس رو به طور جداگانه در اوایل سال 1900 نامگذاري كردند كه اچينو به ٦ گونه تقسيم بندي شد .
شش گونه باقی مانده در Echinocactus داراي صفات مشترک هستند. مهمترين آنها را ميتوان توسعه متراکم، و فاز پشم كه در راس می دهد که منجر به افزایش گل در گیاهان بالغ مي شود را نام برد
كه یک گسترده، منطقه مسطح پوشش تقریبا طیف بالای گیاه در E. grusonii و E. platyacanthus و یا در برخي بسیار محدود است و به سختی در E. texensis قابل مشاهده است. شباهت دیگر در این جنس به شکل بشکه و اجدار تعریف شده. همه گونه ها برآمدگی قوی و تولید گل به شکل قیف زرد و یا صورتی دارند ، این ویژگی Echinocactus بسیار شبیه به جنس فروها كه بزرگتر هستند به نظر می رسد با اين تفاوت كه ، Ferocactus از راس لباس پشمی دارد و میوه Echinocactus ممکن است خشک و با لباس پشمی گوشتی و گرد همراه است .
در حالی که بسیاری از گونه هایی که قبلا در Echinocactus بودند از خانواده فرو كاكتوس بودند اما در گذشت زمانی در سراسر شمال و جنوب امریکا، 6 گونه باقی مانده بومی جنوب غربی ایالات متحده و مکزیک جزء اچينوها قرار گرفتند.
در کشت، گونه E. grusonii - كه معمولا به عنوان "طلایی بشکه" اشاره شده است و به راحتی یکی از راحت ترین از همه گونه کاکتوس مي باشد و تكثير ان به راحتي از طريق بذر امكان پذير هست . نسبتا به سرعت رشد بالا وتحمل طیف وسیعی از درمان و یا بدرفتاری در نگهداري معروف است و به دليل ظاهر قابل توجه به دلیل برآمدگی كه به رنگ زرد طلایی است قابل توجه قرار گرفته است . در طبیعت منقرض شده و تنها در یک منطقه بسیار کوچک جغرافیایی وجود دارد. در مقابل، گونه های دیگر، بسیار گسترده تَر شده اند اما گونه هاي ديگر در كشت بسيار كمتر از گونه گروسوني كاشت ميشوند.
مثل E. polycephalus كه ناشی از رشد آهسته و تمایل برای دماهای بالا و رطوبت کم براي كاشت بسيار سخت مي باشد .
دسته بندي اچينوها
Echinocactus grusonii
Echinocactus horizonthalonius
Echinocactus parryi
Echinocactus platyacanthus
Echinocactus polycephalus
Echinocactus texensis

شرايط نگهداري اچينوها ، نور
مقدار زیادی از نور خورشید را حفظ خواهد کرد این کاکتوس بیش از حد شاد معروف هست . اگر در اتاق نگهداري كنيد حتي پشت شیشه باز هم مجبور هستيد در طول تابستان گياه رو بيرون ببريد البته به دور از افتاب داغ روز برای جلوگیری از آفتاب سوختگی.
ابياري ؛
از بهار تا پاییز شبیه به بسیاری دیگر از گیاهان با آبیاری هنگامی که خاک خشک می شود. قبل و در طول زمستان به سختی آب نياز دارد به خصوص در بيرون منزل . اب زياد به ویژه هنگامی که درجه حرارت سرد می شود می تواند باعث خرابي گياه شود .
خاك :
به خاك اچينو حساس نباشيد با مخلوط خاك باغچه و ماسه و كمپوست ورمي و اضافه کردن شن یا سنگریزه های کوچک در پایین چند سانتی متر برای زهکشی بيشتر بهترين تركيب رو درست كرده أيد .
تعويض گلدان :
زمانی که آنها جوان هستند و در حال رشد بهترين زمان است و یک بار در سال كافيست و بهتره تا ٥ سالگي هر سال در بهار اين كارو انجام بديد و از سن ٥/٦ سالگي به بعد هر ٢/٣ سال يكبار تعويض خاك و گلدان كفايت ميكنه .
کود: هر 4 هفته از کود پتاسیم بالا مثل كود كامل ١٢/١٢/٣٦ و در طول تابستان بهترين زمان كوددهي براي اين گياه هست .
رطوبت: رطوبت برای grusonii Echinocactus، که باعث می شود به طور متوسط ​​در محیط داخلی و خوب محیط زیست، رشد كند اصلا نگراني ندارد . تنها نياز اچينوها هواي تازه هست به همين دليل اچينوها در باغچه و بيرون منزل بهتر رشد ميكنند تا در اپارتمان . و اگر در اپارتمان نگهداري ميكنيد سعي كنيد در هفته حداقل چند ساعت براي رشد بهتر در فضاي باز قرار بديد تا با گرفتن اكسيژن بيشتر از هوا بهتر رشد كند .
بيماري ها ؛ اچينوها كمتر از گياهان ديگه بيمار مي شوند ، تنها اب زياد رطوبت زياد و كمبود هواي تازه باعث خرابي گياه مي شود . براي اطمينان خاطر استفاده ٦ ماه يكدفعه از سم كاربندازيم باعث جلوگيري از بيماري احتمالي گياه خواهد شد .
تكثير : با بذر پس از آن كه میوه بعد از گل منتشر شده خشك شد از دانه ان براي كاشت استفاده مي كنيم و اما نكته مهم در كاشت اچينوها ...!
به هيچ عنوان درب ظرف كاشت بذر اچينو ها رو نبنديد ، بذر اين كاكتوس رو با بذر كاكتوس هاي ديگه در يك گلخانه يا يك ظرف كاشت نكنيد ، چون اولا نياز به هواي بيشتري دارند كه با بستن ظرف هواي مورد نياز تامين نمي شود و دوما رطوبت زياد نياز ندارند كه با بستن ظرف رطوبت بالا ميرود و باعث جلوگيري از رشد و گاهي بيماري هاي قارچي منجر مي شود .


نویسنده : مهندس جعفرزاده

بازگشت