صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
پیت ماس (Peat moss)

پیت ماس یک ماده آلی است که از بقایای نوعی خزه های خاص که تقریبآ تجزیه شده اند، تهیه می گردد. این ماده شبیه اسفنج عمل کرده و آب را تا 20 برابر وزن خود در خاک نگه میدارد، در نتیجه رطوبت خاک بالا رفته، باعث صرفه جویی قابل توجه در مصرف آب و عدم شسته شدن مواد غذایی موجود در خاک شده و ضمن اصلاح خاک از سفت شدن و فشردگی آن جلوگیری نموده و در عین حال در مورد خاکهای سست بر عکس عمل کرده و آنها را فشرده و مناسب رشد گیاه در می آورد و درصد هوای لازم خاک را تامین می نماید لذا باعث طولانی تر شدن عمر گیاه و ازدیاد و مرغوب تر شدن محصول میگردد.

در یک کلام پیت ماس نقش مهمی در باغبانی و کشاورزی امروز دنیا به عنوان یک بستر کشت و اصلاح کننده بافت خاک دارد و قابل استفاده برای فضای سبز، باغبانی و پرورش دهندگان حرفه ای گل و گیاه، گلخانه داران و... می باشد.

موارد استفاده:

درختان: جهت کاشت درختان یک قسمت پیت ماس با دو قسمت خاک را مخلوط کرده و پس از حفر چاله (دو برابر طول ریشه) و سست کردن خاک در ته چاله، درخت را در آن قرار داده و حفره را با مخلوط پیت ماس و خاک پر کرده و آبیاری می نمائید. جهت جابجایی درختان نیز یک قسمت پیت ماس و دو قسمت خاک را در اطراف ریشه قرار دهید.

سبزیجات، صیفی جات و گلها: کافیست دو اینچ پیت ماس را روی بستر بریزید و آنرا با شش اینچ عمق خاک مخلوط کنید وسپس دانه ها را بکارید. برای کاشت پیازچه بطور مساوی شن و خاک و پیت ماس را مخلوط نمائید.

چمن: برای کاشت چمن دو اینچ پیت ماس را با شش اینچ خاک مخلوط کرده و دانه و کود را اضافه نمائید و بعد از آن سطح را با یک چهارم اینچ پیت ماس بپوشانید.

Compost: نظر به اینکه پیت ماس یک ماده آلی و در خلال چندین سال به تدریج تجزیه کامل شده و به خاک بر می گردد اغلب بجای Compost از پیت ماس استفاده می نمایند و جهت بهبود بخشیدن آن یک قسمت پیت ماس را با چهار قسمت Compost مخلوط می نمائید.

قارچ: در تولید قارچ از پیت ماس جهت پوشش سطح Compost استفاده می شود.

پاتینگ سویل (Potting Soil)

پاتینگ سویل نوعی خاک آماده زراعی شامل پیت ماس و کود مناسب و خاک جهت گیاهان مختلف می باشدکه در انواع مختلف قابل عرضه می باشد:

1- پاتینگ سویل جهت تولید بذر، قلمه و پیازچه
2- پاتینگ سویل همه منظوره که حاوی مواد عمومی مورد نیاز مشترک همه گیاهان است و برای بیشتر گیاهان قابل استفاده می باشد.

3- پاتینگ سویل اختصاصی: خاک آماده ای که کلیه مواد مورد نیاز برای یک دوره طولانی با بهترین شرایط رشد را بطور اختصاصی برای گیاها زینتی و گلها فراهم می نماید.

کلا پرلیت و پیت ماس و کوکوپیت خاک محسوب نمیشه چون :

پرلیت سنگ معدنی هست که میتونه اب زیادی به خودش جذب کنه ولی باید دقت بشه که بعد از خیس شدن پرلیت تحت فشار زیاد قرار نگیره چون ترکیب ساختمانیش بهم میخوره و دیگه کاراییش رو از دست میده.
پیت ماس هم که حاصل بقایای خزه های باتلاق و مرداب ها هست که خاصیت اسیدی داره و حاوی مقدار کمی مواد معدنی از جمله منیزیم هست.
کوکوپیت هم چیزی نیست جز همون الیافی که اطراف میوه نارگیل هست که بخوبی میتونه اب و مواد غذایی رو در خودش نگهدار.

بازگشت