صفحه اصلی
منوی اصلی
 
 
شبکه های اجتماعی
دنیای زیبای کاکتوس ها

 

mihancactus

 

 

 

 
مقالات آموزشی
چطور يك پاسيو زيبا داشته باشيم ...!

بيشترين دغدغه كساني كه در منزل پاسيو جهت نگهداري گل و گياه دارند نگهداري انواع گياهان در پاسيو هست كه متاسفانه اكثرا ابتدا با ذوق و شوق فراواني اقدام به خريد مي كنند و متاسفانه بعد از مدتي گياهان تك تك خراب ميشن و از بين ميرن ، و يا بعضي مدتها بدون مشكل در پاسيو از گياهانشون نگهداري ميكنند اما يكدفعه ظرف مدت يك ماه و حتي يك هفته تمام گياهانشون خراب ميشه . و اما چي كار كنيم تا اين اتفاق نيفته و هميشه گياهانمون صحيح و سالم بمونند .

١/ شاید شما جزو افرادی هستید که برای اولین بار تصمیم گرفته‌اید چند گیاه آپارتمانی داشته باشید. در این صورت بهتر است که ابتدا گیاهانی را انتخاب کنید که نگهداری از آنها آسان‌تر است و زود رشد می‌کنند. در نتیجه اشتیاق شما برای هرچه سرسبزتر کردن منزلتان دو چندان می‌شود. نکته دیگر اینکه قبل از خرید باید میزان نور پاسيو را بسنجید و تصمیم بگیرید که می‌خواهید گلدانتان را در کدام بخش قرار دهید. باید بدانید که فضای شما برای نگهداری از گیاهان چقدر وسعت دارد. خلاصه اینکه قبل از اینکه گیاه را به خانه بیاورید، درباره شرایط نگهداری آن خوب فکر کنید و با عجله تصمیم نگیرید.
شرایط نگهداری از همه گیاهان آپارتمانی یکسان نیست، به طور مثال برخی از آنها به نور مستقیم نیاز دارند و بعضی باید در محیطی با نور غیرمستقیم قرار بگیرند.
در جاهایی که نور کمتری وجود دارد، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که مقاومت بیشتری دارند و در نور کم و شرایط نامساعد هم دوام می‌آورند.و يا با شرايط پاسيوي شما همخواني دارند .
٢/ مهمترين عامل خراب شدن گياهان در پاسيو ها بيماريهاي گياهان هست كه به دليل بسته بودن فضا در صورت بيمار شدن يكي از گياهان ، به زودي بيماري به بقيه گياهان سرايت و همه رو از بين ميبره براي جلوگيري از اين اتفاق بايد به موارد زير دقت كنيم .
الف) ابتدا پاسيو رو ضد عفوني و استريل كنيم ، كافيست يك نوع سم حشرات و يك نوع سم قارچ گرفته و تمام پاسيو رو قبل از ورود هر گياهي سم پاشي كنيم تا حداقل ٦ ماه گياهان از حمله بيماريها در امان باشند و هر ٦ ماه يكبار بايد كل گياهان رو خارج و اين كارو انجام بديم . ب) قبل از ورود هر گياه جديدي حتما ابتدا اون گياه رو سم پاشي كنيم و بعد به داخل پاسيو ببريم ، كه در صورت داشتن هر بيماري ديگر گياهان رو بيمار نكنه ، ج) حتما در صورت بيمار شدن هر گياهي بلافاصله اون گياه رو از جمع گياهان ديگه جدا كنيم تا باعث انتقال بيماري به ديگر گياهان نشه . د) هر سه ماه يكبار به تمام گياهان داخل پاسيو از يك قارچ كش هم به صورت محلول پاشي و هم ابياري استفاده كنيم . و همچنين هر ٦ ماه يكبار يك ابياري با سم مخصوص خاك مثل ديازينون يا هر نوع ديگه با دز استاندارد در زمان تشنگي گياه انجام بديم تا از به وجود آمدن نماتد ها و به خصوص هزارپاهاو حشرات مزاحم در خاك جلوگيري كنيم . (استفاده صحيح و به موقع از سموم با دز كم و رعايت أصول سم پاشي هيچ نگراني براي أفراد منزل نداره به خصوص اينكه در پاسيو باشه )
هـ) حداقل ماهي يكبار گياهان رو وارسي كنيم و اگر لك يا گنديدگي يا سوختگي در گياه جديدي ديديم مشكل رو قبل از جدي شدن بيماري حل كنيم .
ي) سعي كنيم تكثير قلمه ها و تعويض گلدان ها رو در محل ديگري انجام بديم .
انجام اين كارها براي سالم نگه داشتن يك پاسيو در منزل فقط چند روز در سال كار داره كه علاوه بر لذت و شادابي روح باعث ميشه هميشه گياهانمون سالم باشن .
ضمنا براي تنوع و لذت بيشتر در زمان سم پاشي و استريل پاسيو (هر ٦ ماه يكبار ) مي تونيد دكور رو تغيير بديد تا از يكنواختي در بياد . و نكته مهم اينكه ، در صورتي كه گياهان بزرگ داريد و امكان جابه جايي وجود نداره مي تونيد با دز استاندارد پاسيو رو شستشو بديد بدون جا به جايي گياهان و اين كار هيچ مشكلي براي گياه ايجاد نميكنه ، و اگر در زمان استريل كردن پاسيو سم پاشي گياهان رو انجام بديد كه خيلي عاليه . طبق برنامه پيشنهادي زير ؛
اواخراسفند ماه و أوائل پاييز بهترين زمان براي استريل پاسيو و همون زمان ابياري و محلول پاشي كل گياهان با سم قارچ كش و يك سم خاك كه براي ريشه ضرري نداشته باشه . (با فاصله حداقل ٤ روز بين ابياري ر محلول پاشي سم قارچ و سم حشرات) .
مطمئنا اينقدر كه يك گياه بيمار مبتلا به قارچ در منزل براي انسان ضرر داره يك سم پاشي اصولي با دز كم و با رعايت أصول سم پاشي ضرري نداره . ضمن اينكه گياهان هميشه سالم ميمونند .
نویسنده : مهندس حسین جعفرزاده
بازگشت